دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 7
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 661
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 5821
 • بازدید این ماه : 22206
 • بازدید کل : 69719
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

سولفات روی به عنوان مکمل در پیشگیری و درمان کمبود روی مصرف می‏شود نیاز به این ماده معدنی در حالاتی از قبیل سوختگی‏ها ، سیروز کبدی، دیابت، بی‏اشتهایی، نوزادان نارس، عفونت مزمن، بیماریهای روده، بیماریهای لوزالمعده‏، بیماری کلیوی، اختلالات پوستی، استرس افزایش می‏یابد.
جذب نمکهای روی از مجرای گوارش ناچیز می‏باشد و فقط ۳۰-۲۰% روی موجود در رژیم غذایی جذب می‏شود و پس از جذب در عضله، استخوان، پوست، کبد، کلیه، لوزالمعده، شبکیه، پروستات و به خصوص گلبولهای سفید و قرمز خون ذخیره می‏گردد.
بهترین منابع قابل استفاده روی شامل صدف نرم تن ( غنی‏ترین منبع) ، گوشت قرمز ، میگو، خرچنگ می‏باشد و به میزان کمی در لوبیا، نخود چشم سیاه، سویا، بادام زمینی، سبزی پخته شده، قارچ، لوبیا سبز و دانه کدو وجود دارد.
عوارض جانبی مصرف روی شامل بی‏قراری، بثورات پوستی، تهوع و استفراغ، زخم معده، اسهال و هیدراسیون می‏باشد. یک عارضه جانبی منفی شناخته شده از روی این است که میزان زیاد آن، باعث کاهش HDL و افزایش LDL می‏گردد.
بعضی از تحقیقات و مطالعات حاکی از کاهش علائم سرماخوردگی پس از مصرف روی بوده است. در مطالعه دیگری که توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد صورت گرفته است تجویز روی به مادران شیرده در افزایش میزان روی پلاسما و شیر مادران نسبتاً موثر بوده و سرعت و میزان رشد شیرخواران به ویژه رشد طولی آنها را افزایش داده است.
روی در عملکرد بیش از ۳۰۰ آنزیم در داخل بدن انسان موثر می باشد. از جمله فعالیتهایی که تحت تأثیراین آنزیمها در بدن صورت می‏گیرد می‏توان به دفع Co2 از بدن ( کربنیک آنهیدراز ) ، آزاد سازی فسفات معدنی جهت استخوانها ( آلکالن فسفاتاز) ،محافظت سلولهای بدن در برابر رادیکالهای آزاد ( سوپراکساید دیسموتاز)، غیر سمی کردن الکل در کبد ( الکل دهیدروژناز) ، هضم پروتئین‏های مواد غذایی ( کربوکسی پپتیداز ) اشاره کرد. تقسیم سلولی بواسطه سنتز DNA و RNA و پروتئین، محافظت دیواره سلولی از تخریب، از جمله فوائد دیگر روی در انسان می‏باشد. انسان جهت رشد نرمال به ویتامین A نیاز دارد که روی (zn) عامل مهمی در آزاد سازی ویتامین A در کبد و تنظیم سطح خونی آن می‏باشد.
در سیستم تناسلی آقایان، این ماده معدنی، نقش مهمی در ترشح FSH و LH که در تولید اسپرم و فعالیت بیضه‏ها موثر می‏باشند، را داراست. همچنین روی در پیشگیری از بزرگ شدن پروستات در آقایان موثر می‏باشد. در لوزالمعده ترشح انسولین و ترشحات لوزالمعده که در هضم غذا موثر می‏باشند ، تبدیل تیروکسین به تری‏یدوتیرونین در تیروئید و همچنین احساس چشایی ، بویایی و بینایی بواسطه وجود مقادیر معینی از روی در بدن اعمال می‏گردد. روی در بهبود زخمها و در سیستم ایمنی بدن موثر بوده و در فرآورده های ضدالتهاب موجود می‏باشد.
تجویز مس (Cu) بدون روی (Zn) و برعکس موجب کاهش غلظت سرمی هر یک از این دو عنصر می‏گردد بنابراین زمانی که فقط مصرف یکی از این عناصر مورد نیاز است عنصر دیگر باید جداگانه اضافه شده و غلظت سرمی به دقت پیگیری شود.
نمکهای روی ممکن است جذب تتراسایکلین‏ها را از طریق ایجاد شلات‏های ( کمپلکس های) غیر محلول کاهش دهند. از این رو فاصله زمانی حداقل ۲ ساعت بین تجویز مکمل‏های روی و تتراسایکلین ضروری می‏باشد.
از مصرف روی با فرآورده‏های شیر خودداری نمایید. زیرا جذب روی کاهش می‏یابد . همچنین از مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد کلسیم و فسفر همراه با این دارو خودداری نمایید.

تهیه و تنظیم : دکتر هومن چیت ساز

منبع خبر : مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید