دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 6
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 1457
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 6691
 • بازدید این ماه : 23076
 • بازدید کل : 70589
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

در سال ۲۰۰۷ میلادی دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا مبتلا به HIV شده‌اند و حدود دو میلیون نفر از مبتلایان فوت کردند. اکنون بیش از ۳۳ میلیون نفر در دنیا با HIV زندگی می‌کنند که نیمی از آنان زن و نیمی مرد هستند. تقریبا در هر ۱۴ ثانیه، یک جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله در دنیا به HIV مبتلا و در هر دقیقه دو کودک بر اثر ایدز یتیم می‌شوند و در هر دو دقیقه یک کودک بر اثر بیماری‌های مرتبط با ایدز می‌میرند.

ایدز بیماری است که توسط ویروسی به نام HIV منتقل می‌شود. این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌کند به طوری که فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده، در نهایت منجر به مرگ می‌شود.

تفاوت عفونت ایدز با عفونت HIV

از زمانی که فرد به ویروس مولد ایدز (HIV ) مبتلا می‌شود تا شروع بیماری ایدز ممکن است بیش از ۱۰ سال طول بکشد. در این مدت فرد سالم بوده‌، می‌تواند به کار و فعالیت خود ادامه دهد. اما احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. ابتلا به HIV از ظاهر فرد مشخص نمی‌شود.

HIV از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا بدون استفاده از کاندوم، استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا سایر ابزار تیز و برنده مانند تیغ و سوزن خالکوبی، انتقال خون و فرآورده‌های خونی آلوده و از مادر مبتلا به نوزاد در طی بارداری، زایمان و شیردهی منتقل می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، شایع‌ترین راه ابتلا به HIV در جهان تماس جنسی نامطمئن و در ایران، استفاده مشترک از وسایل تزریق میان مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی است. همچنین تماس‌های جنسی پرخطر و خارج از چارچوب ازدواج و وجود یک بیماری آمیزشی درمان نشده از عواملی است که خطر ابتلا را در تماس جنسی بیشتر می‌کند.

در این باره باید گفت که مصرف مواد مخدر، الکل، اکستاسی و … قدرت تصمیم‌گیری فرد را برای پرهیز از رابطه جنسی حفاظت نشده مختل می‌کند.

آیا لازم است افراد آلوده به این ویروس از دیگران جدا شوند؟

ویروس مولد ایدز از طریق تماس‌های معمولی مانند دست دادن، در آغوش کشیدن، عطسه، سرفه، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، استفاده از استخر عمومی و نیش حشرات منتقل نمی‌شود. افراد مبتلا و بیمار نیاز به حمایت و همدلی جامعه دارند. آنچه فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد رفتارهای پرخطر است، نه زندگی در کنار افراد مبتلا.

از کجا بدانیم مبتلا شده‌ایم یا نه؟

ابتلا به ویروس مولد ایدز تنها از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد شده تا زمانی که در آزمایش خون مشاهده شود ممکن است چند ماه طول بکشد. بهتر است قبل از انجام آزمایش با یک مشاور صحبت شود. بنابراین اگر فردی از ابتلای خود یا همسر خود به HIV نگران است می‌تواند به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مراجعه کرده و در این مراکز علاوه بر آموزش، مشاوره و ارایه وسایل پیشگیری، آزمایش HIV به صورت رایگان با حفظ رازداری انجام شده و افراد مبتلا یا بیمار تحت مراقبت و درمان قرار می‌گیرند.

آیا ایدز درمان دارد؟

در حال حاضر درمان قطعی که ویروس را از بین ببرد وجود ندارد. درمان‌های موجود می‌توانند طول عمر بیمار را افزایش داده، کیفیت زندگی وی را بهبود بخشند.

چگونه خود را در برابر ابتلا به HIV حفاظت کنیم؟

خویشتن‌داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر، پرهیز از مصرف مواد مخدر یا محرک، خودداری از مصرف تزریقی مواد مخدر، عدم استفاده از وسایل تیز و برنده مانند تیغ اصلاح، سوزن خالکوبی، وسایل تزریق و … به صورت مشترک می‌تواند فرد را در برابر ابتلا به این ویروس حفاظت کند.

هر کدام از ما می‌تواند با حفاظت از خود و دیگران در برابر ایدز، صحبت با دیگران در مورد HIV / ایدز، تلاش برای پذیرفته شدن و حمایت افراد مبتلا به HIV / ایدز در جامعه و محله، دعوت از بزرگان محله، مربیان، همکاران، همکلاسان و اطرافیان به مشارکت در اطلاع رسانی برای HIV / ایدز در حفاظت شهر و کشور خود در برابر همه گیریHIV کمک کند.

منبع خبر: سرویس بهداشت و درمان ایسنا

Be Sociable, Share!
دیدگاه توسط نغمه در آذر ۸, ۱۳۸۹

اطلاع رسانی در کشور ما در رابطه با چگونگی جلوگیری از این بیماری خیلی ضعیفه و من به عنوان یک جوان ایرانی که در رده سنی ۲۰ سال هستم و با این رفتار های پر خطر اشنایی دارم تا الان به فکر حفاظت از خودم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری نبودم و از دوستان و اطرافیان خودم هم که در ایران زندگی میکنند مطمئن هستم که از این بیماری چیزی نمیدونن و به فکر جلوگیری از این بیماری نیستن ازتون خواهش میکنم به ما جوانهای ایرانی کمک کنید حتی اگر لازم باشه ما هم در رابطه با بالا بردن سطح اطلاعات مردم کشورمان به شما کمک میکنیم.

ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید