دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 10
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 984
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 6144
 • بازدید این ماه : 22529
 • بازدید کل : 70042
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

چاقی مسئله‏ای است که در سرتاسر جهان میلیونها انسان را رنج می‏دهد. مهمترین مسئله در کاهش وزن، کند و تدریجی بودن آن می‏باشد در غیر اینصورت تعادل بدن به هم خورده و عوارضی پیش می‏آورد که ممکن است در سراسر عمر همراه انسان باشد.
از جمله عوارض کاهش سریع وزن می توان به افسردگی روانی و چین و چروک پوست اشاره کرد زیرا به پوست بدن فرصتی داده نمی‏شود که بتدریج منقبض شود و پوست آویزان و شل می‏گردد.
از مهمترین علل چاقی می توان به پرخوری، کم کاری غده تیروئید، بیماری قند (چاقی زیاد در بعضی موارد باعث ابتلا به دیابت می‏گردد)، اختلال در کار غدد داخلی بدن نظیر بیماری کوشینگ، بیماریهای قلبی و کلیوی (بدلیل تجمع مایعات در بدن)، افزایش سن و … اشاره کرد.
معمولاً اضافه وزن تا یک پنجم وزن طبیعی را می توان به آسانی با افزایش میزان فعالیت بدنی (به صورت حداقل ۳۰ دقیقه ورزش روزانه) و نظارتی صحیح بر مقدار غذای (افزایش میزان فیبر دریافتی که در میوه و سبزیجات وجود دارد و کاهش میزان مصرف قند و چربی) دریافتی روزانه متعادل نمود.
در موارد دیگر به کمک آزمایشات کلینیکی، چاقی علت‏یابی شده و به کمک درمان پزشکی وزن کنترل می‏گردد.

چاقی را می‏توان براساس «شاخص توده بدنی» یا BMI محاسبه کرد:
BMI= (وزن برحسب کیلوگرم)تقسیم بر (قد ضربدر قدبرحسب مترمربع)
– شاخص توده بدنی زیر ۵/۱۸ = کم وزن
– شاخص توده بدنی ۹/۲۴ – ۵/۱۸= طبیعی
– شاخص توده بدنی ۹/۲۹ – ۲۵ = اضافه وزن
– شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ = چاق

● داروهای دیورتیک (ادرار آور): این داروها باعث کاهش آب بدن شده و در نتیجه شخص دچار کاهش وزن می‏گردد (باعث لاغری نمی‏گردد) که این کاهش وزن از نظر علمی صحیح نبوده و خطرناک می‏باشد (اکثر موسساتی که در تبلیغات خود کاهش وزن سریع را نوید می‏دهند از این روش استفاده می‏‏کنند)
● داروهای هورمونی: از این دسته داروها می‏توان به داروهای غده تیروئید اشاره کرد که با افزایش سوخت و ساز بدن باعث کاهش وزن و لاغری می‏گردند. این روش نیز به دلیل اینکه در روند طبیعی بدن اختلال ایجاد می‏کند از نظر علمی خطرناک می‏باشد.
● داروهای ملین: این داروها با دفع مواد غذایی و جلوگیری از جذب باعث کاهش وزن شده و در دراز مدت باعث سوء تغذیه و کمبود بعضی از مواد مورد نیاز بدن می‏گردند.
● داروهای کاهش دهنده اشتها: از این دسته داروها می‏توان به داروی فن فلورامین اشاره کرد که بدلیل ایجاد عوارض دریچه قلبی جمع آوری گردیده است این داروها عوارضی نظیر سوء تغذیه، ریزش مو، ضعف و افسردگی را ایجاد می‏کنند.
● داروهایی که مانع جذب چربی می‏گردند: این داروها با اتصال به چربی مواد غذایی مانع جذب آنها شده و بدینوسیله کالری کمتری به بدن می‏رسد. بدلیل اینکه در رژیم غذایی افراد ایرانی بر خلاف غربیها مواد نشاسته‏ای بیشتر است مصرف آنها کاملاً موثر نمی‏باشد و بر خلاف تبلیغات انجام شده، برچربی بافتهای بدن تأثیری ندارد. بنابراین فقط تا زمان مصرف موثر می‏باشند این داروها در دراز مدت باعث کاهش ویتامینهای محلول در چربی (E,K,D,A) می‏گردد.
در مورد روشهای غیر دارویی نظیر کمربند لاغری، کرمها، گوشواره لاغری، ماساژ درمانی، سونا از نظر علوم پزشکی مورد قبول نمی‏باشد و همگی کمابیش باعث عوارض می‏گردند علاوه بر این بیشتر این راهها به جای کاهش وزن و لاغری باعث کاهش سایز می‏گردند.

تهیه و تنظیم: دکتر هومن چیت‏ساز

منبع خبر:مرکزبهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید