دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 1
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 1468
 • بازدید دیروز : 1539
 • بازدید این هفته : 9624
 • بازدید این ماه : 26009
 • بازدید کل : 73522
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

سندرم آپنه خواب عبارت است از حملات تکراری انسدادی مجاری هوایی فوقانی طی خواب که با بیدار شدن‏های گذرا خاتمه می‏یابد. این حملات می‏تواند تا چندین بار در ساعت تکرار شود.شیوع آپنه در بزرگسالان ۲ تا ۴ درصد است و باعث اختلال شناختی و عامل خطرساز برای بیماریهای قلبی عروقی می‏باشد.
حملات آپنه خواب معمولاً با خُرخُر بلند و هیپوکسمی (کمبود اکسیژن در خون) همراه است و بیدار شدن گذرا باعث خواب منقطع و کاهش میزان خواب بدون آگاهی به این بیدار شدن‏ها می‏باشد که منجر به عواقب رفتاری از جمله خواب آلودگی در طی روز، اختلال تمرکز و اختلال عصبی روانی مثل افسردگی و عصبانیت شده و عواقب جسمی بر قلب و عروق منجر به افزایش فشارخون می‏شود.
● عوامل موثر در ایجاد آپنه خواب:
۱٫ فاکتورهای عمومی: جنس مرد، سن بالا، چاقی، مصرف الکل و آرام بخش‏ها، ژنتیک
۲٫ تنگی مجاری تنفسی: بزرگی لوزه‏ها، چانه کوچک، خمیدگی گردن، انسداد بینی
۳٫ فاکتورهای مکانیکی: به پشت خوابیدن، گرفتگی‏بینی و مجاری تنفسی
۴٫ ضعف عضلات تنفسی و ضعف عضلات گشاد کننده مجاری تنفسی
۵٫ اختلال سیستم اعصاب مرکزی
● تظاهرات بالینی سندرم آپنه خواب:
در روز : خواب آلودگی در روز، سردرد صبحگاهی، ضعف در کار و فعالیتهای روزمره، ضعف حافظه، ضعف تمرکز، علائم افسردگی، گُرگرفتگی.
در شب: خُرخُر کردن، خواب ناآرام بدون احساس سرحالی بعد از خواب، بی‏خوابی، خفگی شبانه، ادرار شبانه، شب ادراری در کودکان، ناتوانی جنسی، تعریق، آریتمی قلبی.
با وجود تمام این علائم حتی بطور صد در صد نمی‏توان وجود یا عدم وجود سندرم آپنه خواب را پیش بینی کرد. استاندارد تشخیص قطعی برای سندرم انسدادی آپنه خواب پلی سومنوگرافی کامل است (این تست فعالیتهای الکتریکی مغز، حرکات چشمها، فعالیتهای عضلانی، تعداد ضربان و ریتم قلب را بصورت ECG,EEG,EMG ثبت کرده و میزان اکسیژن در خون را نیز محاسبه و هیپوکسمی را در حین خواب را مشخص می‏کند روش تشخیص دیگر روش اشباع اکسیژن است. در حال حاضر کلینیکی بدین منظور در بیمارستان امام خمینی دایر بوده و با همکاری گروه طب کار مشغول به فعالیت می‏باشند.
● موربیدیتی و مورتالیتی (میزان ناتوانی یا مرگ و میر)
عمدتاً مربوط به دستگاه قلبی عروقی است. فشارخون بالا (دو برابر افراد عادی) و بیماریهای ایسکمیک قلب و عروق مغز که بصورت سکته قلبی و سکته مغزی بروز می‏کند. مطالعات نشان داده با درمان اختلال خواب، میزان مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی کاهش می‏یابد.
رابطه آپنه خواب با حوادث رانندگی:
افزایش میزان تصادفات رانندگی در این بیماران حدود ۳ تا ۷ برابر افراد عادی می‏باشد که بعد از درمان به حد طبیعی می‏رسد.
● درمان:
موثرترین روش CPAP است ولی در موارد خفیف می‏توان از روشهای ساده‏تری بهره‏مند شد:
۱٫ کاهش وزن ۲٫ بهداشت خواب ۳٫ عدم مصرف نوشابه‏های الکلی ۴٫رفع احتقان بینی ۵٫ عدم خوابیدن به پشت ۶٫ در بچه ها عمل جراحی لوزه‏های هیپرتروفیک و آدنوئید ۷٫ عمل اوولوپلاتوفارنگوپلاستی (Uppp) که بزرگ کردن راه هوایی حلقی دهان و کاهش قابلیت جمع شدن این بخش از راه هوایی است.
حدود ۷۰ درصد بیماران سندرم آپنه خواب چاق هستند که رفع چاقی و تغییر فرم و وضعیت خوابیدن می‏تواند بسیار موثر باشد.
درمان موارد متوسط و شدید بوسیله دستگاهی بنام CPAP امکانپذیر است ولی این وسیله دست و پا گیر بوده و از طرف بیماران استقبال نمی‏شود ولی وسیله‏ای بسیار موثر است و راه بینی را بازنگه می‏دارد.
وسایل دهانی و چانه بندهایی نیز ساخته شده است که روی عضلات هوایی اثر گذاشته آنها را در ناحیه دهانی بازنگه می‏دارد. دارو درمانی نیز بطور موقت موثر می‏باشد ولی بطور دائم و دراز مدت تأثیر چندانی ندارد.
نتیجه‏گیری:
سندرم آپنه خواب یا نشانگان وقفه انسدادی تنفسی در خواب یک اختلال بسیار شایع است، با عواقب نامطلوب عمده بر سلامت و کیفیت زندگی انسانها. با این حال این اختلال قابل درمان بوده و بیمارانی که بطور موفقیت‏آمیزی درمان می‏شوند عموماً تغییر چشمگیری در کیفیت زندگی خود گزارش کرده‏اند. تهیه و تنظیم : دکتر مهناز روحی

منبع خبر : مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید