دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 8
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 662
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 5822
 • بازدید این ماه : 22207
 • بازدید کل : 69720
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :
 • admin، مرداد ۶, ۱۳۸۹
 • 1,582 بازدید
 • مقالات

امروزه تولیدکنندگان واکسن، فرآورده‏هایی با بالاترین ایمنی و تأثیر ممکن تولید می‏کنند. اما تاکنون هیچ فرآورده بیولوژیکی یا دارویی که بتواند صد در صد ایمن و موثر باشد ساخته نشده است و برخی عوارض ناخواسته بسیار نادر مربوط به واکسن همیشه اتفاق خواهد افتاد.
اکثر عوارض واکسن‏ها شایع، خفیف و بی‌نیاز از درمان بوده و عواقب بلند مدت ندارند. واکنشهای شدید و جدی‏تر بسیار نادرند و معمولاً تواتر قابل پیش‏بینی دارند. بنابراین واکسن در دوران کودکی ممکن است عارضه را تسریع بخشد. مهمتر آنکه واکسن‌ها در زمانی از دوران طفولیت و کودکی داده می‏شوند که مشکلات دیگری نیز وجود دارند. به طور مثال سرماخوردگی و سرفه‏ در بین کودکان وجود دارد اما ممکن است والدین سرفه و عطسه پس از واکسن را به عوارض ناشی از واکسن نسبت دهند.
• برنامه ایمن‏سازی کودکان با توجه به شرایط اپیدمیولوژیک کشور
بدو تولد: ب ث ژ . فلج اطفال و هپاتیت ب
۲ ماهگی: سه گانه، فلج اطفال، هپاتیت ب (سه گانه شامل دیفتری، کزاز، سیاه سرفه)
۴ ماهگی: سه گانه، فلج اطفال
۶ ماهگی : سه گانه ، فلج اطفال ، هپاتیت ب
۱۲ ماهگی: MMR (سرخک، سرخجه، اوریون)
۱۸ ماهگی: سه گانه ، فلج اطفال، MMR
6سالگی: سه گانه ، فلج اطفال

• نکات مهم در واکسیناسیون
* شروع برنامه ایمن‏سازی کودکان نارس (کمتر از ۳۷ هفته) با وزن بیش از ۲۰۰۰ گرم همانند جدول ایمن‏سازی عادی است.
* نوزادان نارس با وزن کمتر از ۲۰۰۰ گرم بایستی چهار نوبت واکسن هپاتیت B در زمان‏های بدو تولد، یک، دو و شش ماهگی دریافت کنند. ولی چنانچه این نوزادان بعد از یکماهگی برای دریافت اولین نوبت واکسن مراجعه نمایند بدون توجه به وزن تولد برنامه ایمن‏سازی همانند سایر کودکان خواهد بود.
* واکسیناسیون شیرخوارانی که در نوزادی تعویض خون شده‏اند یا خون و فرآورده‏های خونی دریافت کرده‏اند، باید مطابق جدول ایمن سازی انجام شود.
* واکسیناسیون شیرخوارانی که در نوزادی به هر علت دچار زردی شده‏اند، باید مطابق جدول ایمن‏سازی انجام شود.
*در افراد مبتلا به هموفیلی و بیماریهای خونریزی دهنده، کلیه واکسنهای تزریقی بایستی زیر نظر پزشک انجام شود.
* سوء تغذیه نه تنها مانعی برای ایمن سازی نیست، بلکه ایمن سازی بموقع کودکان مبتلا به سوء تغذیه لازم است.
* شل بودن مدفوع و یا سرماخوردگی و تب مختصر مانع ایمن سازی نیست.
* برنامه زمان‏بندی دریافت واکسن در افرادیکه تزریق مکرر خون دارند (مانند بیماران مبتلا به تالاسمی، مطابق جدول روتین است)
* در صورتیکه واکسنهای زنده ویروسی تزریقی بطور همزمان مورد استفاده قرار نگیرد، باید بین آنها حداقل یکماه فاصله باشد.
* در صورت فقدان کارت ایمن‏سازی یا سابقه معتبر ایمن سازی، پس از بررسی کامل و دقیق از جمله حافظه مادر در صورت نیاز ایمن سازی ادامه یابد.
* ملاک سابقه معتبر واکسیناسیون سند معتبری است که نشان دهنده واکسیناسیون فرد باشد از قبیل کارت واکسیناسیون، ثبت در دفاتر مراکز بهداشتی درمانی، خانه‏های بهداشت، تیم‏های سیار و گواهی پزشکی.
* در زنان حامله استفاده از واکسنهای ویروسی زنده ( به جزء پولیو و تب زرد) ممنوع است بجز مواردیکه خطر ابتلا به بیماری بر عوارض آن غالب باشد.
* در صورتیکه مابین دوزهای یک واکسن فاصله‏ای بیش از مقدار توصیه شده باشد نیازی به شروع مجدد سری واکسیناسیون از ابتدا یا تجویز دوز اضافی نیست و بایستی برنامه ایمن‏سازی در هر زمان ادامه یابد.
* از تزریق واکسنها در ناحیه سرین به دلیل احتمال آسیب به عصب سیاتیک و یا کاهش اثر بخشی واکسن به علت بافت چربی زیاد آن ناحیه بایستی خودداری نمود.
* در کودکان کوچکتر از دو سال تزریق واکسن در ناحیه قدامی خارجی ران و در افراد بالاتر از دو سال تزریق در عضله دلتوئید صورت گیرد.
* اگر لازم باشد در یک جلسه واکسیناسیون بیش از یک نوع واکسن تزریق شود، باید در محل‏های جداگانه (حداقل بفاصله ۵/۲ سانتیمتر) و یا در دو سمت انجام شود.
* در افراد مبتلا به ایدز (HIV)، فقط واکسن ب. ث. ژ منع استفاده دارد و استفاده از سایر واکسنهای برنامه گسترش ایمن سازی بلامانع است.
* تغذیه با هر نوع شیر، از جمله شیرمادر، با خوراندن قطره فلج اطفال مغایرتی ندارند و لازم نیست که قبل و یا بعد از خوراندن قطره، شیر قطع شود. در صورت استفراغ در کمتر از ۱۰ دقیقه پس از دریافت قطره فلج اطفال بایستی تجویز قطره تکرار شود.
* توصیه می‏شود همزمان با تزریق واکسن ثلاث (سه گانه) یک دوز قطره استامینوفن تجویز و به والدین آموزش داده شود تا در صورت تب یا بیقراری هر چهار ساعت آنرا تکرار کنند.
* اگر پس از تزریق واکسن سه گانه درجه حرارت بدن کودک بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد (زیربغل)، گریه مداوم بیش از سه ساعت که قابل آرام کردن نباشد و یا تشنج ظرف ۷۲ ساعت رخ دهد در نوبتهای بعدی به جای واکسن سه‏گانه باید واکسن دوگانه خردسالان (دیفتری و کزاز) تزریق گردد.
* تزریق واکسن سه گانه خردسالان در کودکان دارای ضایعات مغزی پیشرونده ممنوع است و باید به آنها واکسن دوگانه خردسالان تزریق گردد.
* فاصله بین نوبت سوم و چهارم واکسن سه گانه نباید از ۶ ماه کمتر باشد.
* در مورد کسانیکه سابقه تشنج دارند و با مصرف دارو تحت کنترل هستند تزریق واکسن سه گانه (DTP) بلامانع است.
* برای حفظ ایمنی پس از پنج نوبت واکسن سه گانه یا دوگانه، واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان باید هر ده سال یکبار تزریق شود.
* در افراد مبتلا به هموفیلی، واکسن هپاتیت ب باید زیر جلدی تزریق شود.
* نوزادانی که از مادران HBSAg+ متولد شده‏اند و علاوه بر دریافت نوبت اول واکسن ایمنوگلوبولین نیز دریافت داشته‏اند در سن ۱۵-۹ ماهگی باید از نظر HBSAg و HBSAb کنترل شوند و در صورت لزوم مورد پیگیری قرار گیرند.
* واکسیناسیون (هپاتیت ب) هیچگونه منع تلقیح ندارد، حتی اگر فرد مبتلا به هپاتیت ب باشد.
* واکسنهای زنده (MMR ، تب زرد و فلج اطفال) در افراد حامله و موارد ابتلا به بیماریهای نقص ایمنی و افرادیکه بدنبال ابتلا به بدخیمی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند و کسانیکه مواد تضعیف کننده سیستم ایمنی یا اشعه دریافت می‏کنند نباید استفاده شود.
* افراد با سابقه واکنشهای آنافیلاکتیک (کهیر عمومی، تنگی نفس، تورم دهان و گلو، فشار خون یا شوک) بدنبال خوردن تخم مرغ، نباید واکسنهایی که روی بافت تخم مرغ آماده می‏شوند مثل آنفلوانزا و تب زرد را دریافت نمایند.

تهیه و تنظیم: نرگس رحمتی زیر نظر : دکتر پیمان رستگاری، متخصص کودکان و نوزادان 

منبع خبر : مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید