دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 0
 • ورودی گوگل امروز :
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 304
 • بازدید دیروز : 1996
 • بازدید این هفته : 2300
 • بازدید این ماه : 2300
 • بازدید کل : 76036
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

قبل از انجام معاینه کامل مصدوم ، ابتدا باید تمامی علائم حیاتی بررسی شوند. برای معاینه همیشه از ناحیه سر آغاز کرده و بررسی‏های خود را رو به پائین ادامه دهید . در معاینه مصدوم از هر دو دست خود استفاده نموده و طرفین بدن مصدوم را با هم مقایسه کنید که با این روش هرگونه تورم و یا تغییر شکل بیشتر آشکار خواهد گردید .
۱- برای جستجو کردن علائمی که می توانند نشانگر شکستگی احتمالی جمجمه باشند ، منجمله خونریزی ، تورم و فرورفتگی کاسه سر ، باید دست های خود را بدقت روی آن ناحیه حرکت دهید . مراقب باشید مصدومی را که احتمال وجود صدمات گردنی دارد ، به خصوص اگر بیهوش باشد حتی المقدور حرکت ندهید .
۲- به طور واضح نزدیک هر دو گوش او صحبت کنید تا عکس العمل او را نسبت به صوت مشاهده نمایید . ببینید آیا خون و یا مایعی روشن مانند آب یا مخلوطی از این دو از گوش مصدوم خارج می گردد یا خیر ؟ چرا که خروج این گونه مایعات می تواند نشانگر وجود صدمات درون جمجمه باشد .
۳- موارد زیر را باید در مورد چشمها بررسی کنید : باز بودن چشمها ، اندازه مردمک ها (گشادی یا تنگی مردمک و مساوی بودن اندازه مردمک دو چشم با هم ) و پاسخ دهی مردمکها به تابیدن نور (در وضعیت سلامت هر دو مردمک باید پس از تابش نور مقداری تنگ تر گردد) . وجود جسم خارجی ، خون و کبودی در سفیدی چشم (صلبیه) را هم مورد جستجو قرار دهید .
۴- ناحیه بینی را مشابه گوش از نظر وجود خون ، مایع روشن یا مخلوطی از آن دو بررسی کنید .
۵- سرعت انجام تنفس ، عمق و چگونگی انجام تنفس را ثبت کنید . به وجود هر گونه بوی خاصی در نفس بیمار ، جراحت دهانی و یا بی نظمی خطوط دندانها توجه کنید . لبها را از لحاظ وجود سوختگی در آنها معاینه نمایید . از باز بودن راههای هوایی اطمینان حاصل کنید (راههای هوایی ممکن است توسط دندان مصنوعی یا شکسته ، خون ، غذا یا برگشت زبان به عقب بسته شده باشند)
۶- دما ، رنگ و حالت پوست را مشاهده کنید . مثلاً وجود پوست سرد ، رنگ پریده و مرطوب می تواند وجود شوک را مطرح سازد . صورت داغ و پرخون می تواند نشان دهنده حمله قلبی و یا تب باشد . یک زمینه ته رنگ آبی می تواند از کمبود اکسیژن خبر دهد . وجود این تغییرات را به ویژه باید در نواحی لب ها ، گوش ها و پوست صورت مورد توجه قرار دهید .
۷- یقه و لباسهای اطراف گردن را شل کرده و به دنبال مشاهده مواردی نظیر گردنبندهای هشدار دهنده مسائل طبی و یا وجود یک سوراخ روی نای که در اثر عمل جراحی ایجاد گردیده است (استوما Stoma) باشید . انگشتان دست خود را به آرامی روی ستون مهره ها از قاعده جمجمه تا پائین ترین حد ممکنه حرکت دهید بدون آنکه تغییری در وضعیت قرارگیری مصدوم ایجاد نمایید و مواردی مثل درد و یا بهم خوردن نظم و ترتیب را در ناحیه فقرات بررسی کنید .
۸- قفسه سینه را از لحاظ حرکات قفسه سینه ، وجود هر گونه تغییر شکل ، بی نظمی ، حساسیت و یا بروز احساس دلخراش و ناراحت کننده در حین تنفس را مورد توجه قرار دهید .
۹- به آرامی مسیر هر دو استخوان ترقوه و شانه ها را از لحاظ وجود هر نوع تغییر شکل ، بی نظمی و حساسیت به لمس مورد معاینه و بررسی قرار دهید .
۱۰- از مصدوم بخواهید که مفصل های اندام فوقانی خود را خم و راست کند و به حرکات آرنج ها ، مچ ها و انگشتان در او توجه نمایید . رنگ انگشتان را مورد توجه قرار دهید ، مثلاً رنگ پریدگی و یا رنگ آبی – خاکستری می تواند نشانگر وجود مشکل در جریان خون باشد . در ناحیه قدامی ساعدها بدنبال اثرات ناشی از تزریقات و یا وجود دستبندهای پزشکی بگردید . بررسی نبض را می توانید در نواحی مچ دستها و یا گردن انجام دهید.
۱۱- علائم حاکی از اختلالات حسی و یا حرکتی را در اندام ها مورد بررسی قرار دهید . برای معاینه ستون فقرات (بدون حرکت دادن مصدوم) به نرمی دست خود را در ناحیه فرو رفته پشت قرار داده و مسیر فقرات را بدون برهم زدن موقعیت مصدوم از لحاظ تورم و حساسیت به درد لمس کنید .
۱۲- سطح قدامی شکم را بدنبال یافتن شواهدی از وجود خونریزی به آرامی لمس کنید و مواردی چون انقباض شدید دیواره عضلانی شکم و یا دردناک بودن آن در لمس را مورد توجه قرار دهید .
۱۳- هر دو طرف ناحیه لگن را با اعمال فشار مختصری لمس کنید و اندکی لگن را حرکت دهید تا در صورت وجود شکستگی در آن بتوانید به تشخیص برسید .
۱۴- از مصدوم بخواهید که بنوبت پاهایش را بلند کند و قوزک پاها و زانوهایش را حرکت دهد . مواردی مثل خونریزی ، تورم ، تغییر شکل و حساسیت به درد را با مشاهده و لمس کردن جستجو کنید .
۱۵- وضعیت حسی و حرکتی را در پنجه های پاها بررسی کرده و به رنگ این نواحی نیز توجه نمایید . پوست به رنگ آبی – خاکستری ممکن است نشان دهنده وجود صدمات ناشی از سرما و یا وجود اختلال در سیستم گردش خون باشد .

منبع: مبانی کمک های اولیه ، ترجمه:دکتر نادر سید رضوی.
انتشارات:مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران. چاپ اول.۱۳۸۳

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید