دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 0
 • ورودی گوگل امروز :
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 461
 • بازدید دیروز : 1996
 • بازدید این هفته : 2457
 • بازدید این ماه : 2457
 • بازدید کل : 76193
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

خارش از شایعترین عللی است که سبب مراجعه بیماران به متخصص پوست می‏گردد. این علامت گاهی بسیار آزاردهنده است به طوری که سبب اختلال در زندگی روزمره می‏گردد.
خارش می‏تواند همراه سایر علائم پوستی باشد. به این معنی که ابتدا ضایعاتی در پوست به اشکال مختلف مانند جوش، تاول، قرمزی و ورم پوست ایجاد شوند و این ضایعات توأم با خارش باشند و یا در موارد دیگر در پوست هیچگونه ضایعه اولیه مشاهده نمی‏گردد ولی بیمار دچار خارش شدید است.
در مواردی که خارش همراه ضایعات پوستی است بیماریهای متعددی را می‏توان نام برد که بر حسب شکل ضایعات و سایر مراحل تشخیصی می‏توان نوع بیماری را تشخیص داد.
در واقع اکثر بیماریهای پوستی می‏تواند با درجاتی از خارش همراه باشد ولی در برخی از آنها خارش علامت اصلی و معمولاً شدید است مانند: لیکن پلان، درماتیت هرپتی فورم، درماتیت آتوپیک، درماتیت سبورئیک، مایکوزیزفونگوئیدس، انواع کهیر، عفونتهای انگلی پوست مثل عفونت شپش (پدیکولوز) و چرب یا گال و غیره … که هر یک از بیماریهای فوق مبحث تخصصی جداگانه‏ای را تشکیل می‏دهد.
در این بخش سعی به توصیف بیماریهایی داریم که بدون ایجاد علامت اولیه در پوست خارش ایجاد می‏کنند. این خارش می‏تواند به طور موضعی فقط در محل خاصی از بدن ایجاد شود مثل خارش پشت گردن، خارش در سر، خارش ناحیه تناسلی، خارش ساق پا یا ساعدها، در موارد دیگری خارش عمومی است و تمام پوست خارش دارد.
علل خارش موضعی پوست می‏تواند اگزماها یا حساسیت‏های پوست باشد که درونی یا علل خارجی یعنی تماس با موارد آلرژن داشته باشد. در این موارد، بیشتر در محل بستن بند ساعت، دگمه‏ها یا زیپ‏های فلزی شلوار یا دامن، محل آویختن گوشواره یا گردن بند یا در محل پشت پا به دلیل برخورد با موادی که در ساختار کفش‏ها استفاده شده ضایعات خارش‏داری همراه قرمزی یا خشکی دیده می‏شود. در مواردی که بدلیل خارش مکرر، یک بخش از پوست در همان منطقه ضخیم شده است می‏توان به خارش‏های عصبی که در اصطلاح علمی به نور و درماتیت مشهور است اشاره کرد این مناطق معمولاً در پشت گردن، ساعدها و جلوی ساق‏ها دیده می‏شود.
در افراد مسن خشکی عمومی پوست و شستشوی مکرر منجر به ایجاد خارشهای مکرر در تمام پوست و به خصوص در ساق پاها می‏شود.
برخی بیماریهای داخلی نیز سبب خارشهای پوستی می‏گردند. از آن جمله می‏توان به کم خونی فقر آهن، کم کاری یا پرکاری غده تیروئید، انگل‏های روده‏ای، اختلالات کبدی و کلیوی که سبب افزایش مواد زائد دفعی در خون و رسوب آنها در پوست ‏شده، در نتیجه خارش پوست ایجاد می‏شود مانند سیروز کبدی و نارسایی کلیه.
همچنین در بیماران دیابتی خارش سر احساس می‏شود خارشهای عمومی پوست در بیماریهای روانی مثل افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی دیده می‏شود.
برخی بدخیمی‏های خونی مانند لنفوم نیز از علل دیگر خارش عمومی پوست هستند.
به غیر از بیماری‏های مذکور یکی از علل خارش عمومی، مصرف داروها و مواد غذایی خاص هستند. سردسته این داروها آسپیرین و سایر ضددردهای غیر استروئیدی مثل بروفن و مفنامیک اسید و … است.
غذاهایی مانند : سیر، موز، شکلات، ادویه جات و … نیز در برخی افراد مولد خارش هستند.
بنابراین به بیماران توصیه می‏شود، چنانچه خارش پوست آنها مدتهاست، ادامه یافته و به درمانهای ساده اولیه که معمولاً داروهای آنتی هیستامین خوراکی و تزریقی و یا کرم‏های موضعی مرطوب کننده و ضدالتهابهای استروئیدی هستند، پاسخ مطلوب نمی‏دهند. برای یافتن علت اصلی خارش و درمان آن به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

تهیه و تنظیم : دکتر فرانک احسانی، متخصص پوست و مو

منبع خبر : مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید