دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 6
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 938
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 6098
 • بازدید این ماه : 22483
 • بازدید کل : 69996
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

استروژنهای گیاهی (فیتو ستروژن‌ها) مواد بیوشیمیایی هستند که توسط گیاهان تولید شده و در سلولهای حیوانی و انسانی مانند استروژن عمل می‌کنند. بر اساس برخی از مطالعات بین رژیم های غنی از فیتوستروژن‌ها و میزان کمتر ابتلا به برخی از سرطان‌ها، مشکلات قلبی و عروقی و علایم یائسگی ارتباط وجود دارد.
اگر چه هنوز این موضوع مورد بحث و بررسی است ولی بر اساس مدارک علمی پیشنهاد شده است که فیتوستروژن‌ها می‌توانند در پیشگیری از بیماری های مزمن نقش داشته باشند و به خصوص شواهد قوی مبنی بر موثر بودن این موارد در پیشگیری و درمان سرطان پروستات (به دلیل خواص ضد آندروژن آنها) وجود دارد.
نقش فیتوستروژن‌ها در تنظیم کلسترول و حفظ تراکم استخوان در سنین بعد یائسگی از مواردی است که دانشمندان مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌اند.
• منابع فیتوستروژن‌ها
اگر چه فیتوستروژن‌ها در گیاهان زیادی تولید می‌شوند ولی فقط انواع خاصی از گیاهان دارای مقادیر مناسب درمانی از فیتوستروژن‌ها هستند.
بین غذاهای گیاهی، بقولات (لوبیا، نخود فرنگی) و خصوصاً محصولات سویا مهم‌‌ترین منابع فیتوستروژن هستند.
میزان این ماده در مواد غذایی مختلف متفاوت است و حتی میزان آن در یک گروه از مواد غذایی نیز متفاوت است. به عنوان مثال در نوشیدنی‌های سویا، بسته به نوع سویای استفاده شده و نحوه تولید نوشیدنی مقادیر متفاوتی از این ماده یافت می‌شود. انواع غذاهایی که محتوی فیتوستروژن هستند شامل: دانه لوبیا، دانه سویا، نوشیدنی‌های سویا، بذر کتان، کنجد، گندم، انواع توت، جو دوسر، جو، عدس، برنج، سیب، هویج، جوانه گندم، سبوس برنج می‌باشد.
سویا از دهه ۱۹۹۰ به عنوان یک غذای کاربردی مهم مورد توجه بوده است. علاوه بر اینکه یک غذای غنی از پروتئین است ثابت شده که یک نقش مهم در پیشگیری و یا درمان شماری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان و برخی از سرطان‌ها دارد.
گروه‌های مختلفی از مواد با خاصیت ضد سرطانی در سویا یافت می‌شود که از بین آن‌ها ماده ایزوفلاون از همه مهم‌تر است. زیرا سویا تنها منبع عمده این ماده می‌باشد.
به طور خلاصه می‌توان گفت محصولات سویا جایگزین خوبی برای محصولات حیوانی می‌باشند زیرا مانند سایر انواع لوبیا، سویا ماده‌ای غنی از پروتئین می‌باشد. دانه‌های سویا حاوی تمام اسیدهای آمینه لازم جهت تغذیه انسان هستند که باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند زیرا بدن انسان قادر به تولید این اسیدهای آمینه نیست.
محصولات غذایی حاوی سویا می‌توانند جایگزین مواد غذایی حیوانی شوند زیرا محصولات حیوانی حاوی مقادیر بیشتری چربی خصوصاً چربی‌های اشباع شده هستند. در بسیاری از افراد مبتلا به سرطان های وابسته به هورمون مانند سرطان پستان و سرطان پروستات، رژیم غذایی که حاوی چربی حیوانی کمتر باشد مفید است.
در نتیجه محصولات سویا جایگزین مناسبی برای این افراد می‌باشد.
مشخص شده که رژیم‌های غذایی حاوی ۴ وعده روزانه سویا موجب کاهش کلسترول بد به میزان ۱۰ درصد شده است. این نظر مهم است زیرا به نظر متخصصین ۱ درصد کاهش در کلسترول تام موجب ۲ درصد کاهش ریسک بیماری‌های قلبی می‌شود.
تهیه و تنظیم: دکتر هومن چیت ساز

منبع خبر: مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید