دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 0
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 1611
 • بازدید دیروز : 1539
 • بازدید این هفته : 9767
 • بازدید این ماه : 26152
 • بازدید کل : 73665
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

بر اساس آمار های موجود، ساده‌ترین داروهای ضد درد آسپرین و استامینوفن است که معمولا در هر خانه ای یافت می شود اما در این زمینه داروهای کدئین‌دار، مورفین، ایپوپروفن و ترامادول نیز جزو قوی‌ترین مسکن‌های مصرفی در کشور محسوب می‌شوند.

مصرف این مسکن ها آنقدر زیاد شده که عده ای بدون مراجعه به مراکز درمانی، انواع این قرص ها را برای کاهش درد حتی به دیگران نیز تجویز می کنند.

از سوی دیگر، حضور پررنگ این قرص ها در داروخانه ها هم باعث شده تا مردم به آسانی و بدون داشتن نسخه پزشک، آنها را به محض مواجهه با یک سردرد ساده، خریداری کنند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی بیش از ۳۰ میلیارد عدد داروهای مسکن در سال توسط مردم کشور مصرف می شود که این میزان مصرف در جهان بی‌سابقه است.

معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد در این زمینه به خبرنگار ما می گوید: داروهای مسکن حاوی مواد مخدرند که وابستگی شدید روحی و جسمی فرد نسبت به مصرف آن پیدا می کند.

‘ آذرخش مکری’، ادامه می دهد: داروهایی مانند ترامادول ، کدئین ، استامینوفن و ریتالین بیشترین مصرف را در بین مردم و معتادان دارند.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد از مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار معتاد کشور به صورت خودسرانه ترامادول مصرف می کنند، اظهار می دارد:ترامادول قرصی شبیه‌تریاک و به شدت اعتیاد‌آور بوده و هم خانواده کراک و مرفین است.

مکری تصریح می کند : خود درمانی یکی از شیوه‌های نادرست رایج در جامعه است که متاسفانه با وجود فرهنگ‌سازی و تبلیغات مختلف هنوز هم در میان بسیاری از خانواده‌ها رایج است.

وی می گوید: درمان خودسرانه با انواع داروهای مسکن و درمان دردهای روانی و عصبی با داروهای خواب‌آور، آرام‌بخش و ضدافسردگی تا جایی پیش رفته که هرکس به خوداجازه می‌دهد هنگام سردرد یا دردهای استخوانی،قوی‌ترین داروی مسکن را مصرف کند تا به آرامش برسد.

‘ محمد حسین غلامی ‘ استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با اشاره به افزایش مصرف قرص ریتالین در بین جوانان ، می گوید: این قرص که به عنوان تقویت حافظه تبلیغ می شود، اعتیاد آور است .

وی ، با بیان اینکه ریتالین در رفع بی خوابی موثر است ، می افزاید: این قرص باید به دستور پزشک تجویز و مصرف شود و استفاده خودسرانه آن باعث روان پریشی شده و اعتیادآور است .

این روانپزشک ، سوءظن و حملات پرخاشگرانه را از عوارض مصرف خودسرانه و مکرر قرص ریتالین می داند و می گوید: اگر کسی این قرص را به‌طور مرتب یا با فواصل کوتاه مصرف کند، به آن وابسته شده و وقتی می‌خواهد آن را کنار بگذارد، در صورتی که تحت نظر پزشک نباشد، ممکن است به افسردگی دچار شود.

غلامی تصریح می کند: همچنین برخی از افراد برای بیدار ماندن به جای مصرف قهوه و چای، قرص ریتالین مصرف می کنند، در حالیکه این قرص حاوی کوکایین و آمفتامین بوده و آسیب شدیدی به مغز می رساند.

وی تهوع و استفراغ ، سرگیجه و سر درد،تغییرات ضربان قلب و فشار خون را از دیگر عوارض مصرف این قرص بیان می کند.

مسلم اینکه باید مسوولان بهداشت و درمان کشور داروهای مسکن را براحتی در اختیار مردم قرار ندهند و ضروری است این داروها با تجویز پزشک به مردم ارایه شود.

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید