دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 5
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 228
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 5388
 • بازدید این ماه : 21773
 • بازدید کل : 69286
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

برخورد با خونریزی وسیع و شدید خارجی ممکن است تکان دهنده باشد و اضطراب حاصله از آن می‌تواند تمرکز شما را در انجام مقدمات لازم برای شروع کمکهای اولیه بر هم بزند. باید حتماً قواعد ABC یا الفبای احیاء را مورد توجه قرار دهید.
خونریزی نواحی صورت و گردن می‌توانند باعث انسداد راههای هوایی گردند. در موارد نادری نیز ممکن است میزان از دست دادن خون به حدی زیاد باشد که موجب توقف قلب گردد. همیشه احتمال بروز شوک را در خاطر داشته باشید که در اثر آن ممکن است مصدوم هوشیاری خود را از دست بدهد.
 اقدامات حفاظتی برای ایمنی خود امدادگر
در صورت امکان از دستکش‌های یکبار مصرف و یا استریل استفاده نموده و دست‌های خود را به میزان کافی قبل و بعد از انجام اقدامات درمانی با آب و صابون شستشو دهید. اگر هرگونه خراش و یا زخمی باز در دستهای خود دارید باید آنها را با پانسمان‌های ضد آب و یا چسب‌های مخصوص بپوشانید.
 اهداف درمانی
۱- کنترل خونریزی
۲- پیشگیری از بروز شوک و به حداقل رسانیدن عوارض حاصله از آن
۳- به حداقل رسانیدن احتمال انتقال عفونت
۴- ترتیب دادن انتقال سریع بیمار به بیمارستان
 اقدامات
۱- محل زخم را با درآوردن و یا بریدن لباس‌ها آشکار کنید. متوجه وجود اجسام تیزی مثل شیشه که ممکن است خودتان را مجروح کند باشید.
۲- به مدت ده دقیقه و به کمک کف دست یا انگشتان خود بر روی ناحیه زخمی مستقیماً فشار وارد کنید. البته بهتر است این کار را پس از قرار دادن یک پوشش استریل پارچه‌ای یا یک پد تمیز انجام دهید ولی اگر جستجو برای یافتن چنین پوشش‌هایی زمان می‌برد وقت را هدر ندهید.
۳- در مواردی مثل بیرون زدگی استخوان و یا اجسام خارجی از زخم که مانع فشردن ناحیه زخمی به طور مستقیم می‌گردند باید بر روی طرفین زخم به طور محکم اعمال فشار نمایید.
۴- اندام‌های آسیب دیده را به خاطر آهسته کردن جریان خون موضعی در سطحی بالاتر از قلب نگهدارید. از آنجاییکه ممکن است شکستگی اندام نیز علاوه بر زخم موجود باشد باید در حرکت دادن اندام مجروح ملایمت کافی را رعایت نمایید.
۵- مصدوم را روی زمین بخوابانید که این عمل موجب کاهش جریان خون در ناحیه مجروح گشته و احتمال بروز شوک را کاهش می‌دهد.
۶- در حالیکه پد اولیه روی محل زخم باقی می‌ماند روی آن را با یک پارچه استریل بپوشانید بانداژ محل زخم باید محکم باشد ولی نه به حدی که موجب ایجاد وقفه در گردش خون عضو گردد. اگر خون از محل پانسمان نشت می‌کند با به کارگیری یک بانداژ دیگر، روی سطح پانسمان قبلی را محکم نمایید.
۷- اگر قسمتی از یک جسم خارجی از درون زخم به سمت خارج بیرون زده است برای جلوگیری از حرکت کردن آن باید هر دو طرف آن جسم را با بکارگیری پد بپوشانید و بانداژ را روی پدها و نه در روی جسم خارجی انجام دهید.
۸- با بکارگیری بانداژ، نواحی آسیب دیده را در حالت بی‌حرکتی ثابت نمایید. پانسمان را از لحاظ وجود نشت خون بررسی کنید. جریان خون را بعد از پانسمان کنترل کنید. (بستر ناخن و یا پوست اطراف پانسمان (در انگشتان دست و یا پا) را فشار دهید تا زمانی که رنگ پریده گردد. سپس فشار را از روی ناخن بردارید. اگر رنگ بستر به حالت طبیعی بر نمی‌گردد یا برگشت رنگ به کندی صورت می‌گیرد پس بانداژ محکم است و باید شل شود)
۹- با اورژانس تماس بگیرید و تنفس، نبض و سطح پاسخ‌دهی مصدوم را مکرراً کنترل و ثبت نمایید.
• فشار غیر مستقیم
در مواردی که اعمال فشار مستقیم روی محل خونریزی غیر ممکن بوده و یا برای بند آوردن خونریزی از اندام کفایت نکند، در این گونه موارد می‌توان از روش فشار غیر مستقیم بهره برد. این فشار در نقاط معینی بالاتر از شریان خونریزی دهنده و در محلی انجام می شود که یک شریان اصلی از نزدیک یک استخوان عبور می‌کند.
ابتدا محل شریان را با لمس ضربان نبض مشخص کنید و سپس آن را تحت فشار قرار دهید تا زمانی که جریان خون به زخم به طور عمده کاهش بیابد. اینگونه فشارها، نباید بیشتر از ده دقیقه اعمال شوند. بجز در مورد شریان رانی (فمورال)
تذکر: توجه کنید که نباید از تورنیکه استفاده کنید چرا که در مواردی می‌تواند باعث بدتر شدن خونریزی شود و گاهی نیز منجر به آسیب دیدن بافت‌ها و حتی سبب گانگرن شود.
• نقطه فشردن شریان براکیال (بازویی)
شریان بازویی از مسیری واقع در قسمت درونی (طرف داخلی) باز و عبور می‌کند. نوک انگشتان خود را زیر عضله دو سر فشار داده تا بتوانید در آنجا ضربان نبض را بیابید سپس شریان را محکم بر روی استخوان تحت فشار قرار دهید.
نقطه فشردن شریان فمورال (رانی)
مصدوم را روی زمین بخوابانید و برای یافتن محل چین کشاله‌ران (که محل عبور شریان است) زانو را خم کنید. شریان را لمس کرده و با انگشت شست خود محکم محل شریان را فشار دهید.

منبع: مبانی کمک های اولیه ، ترجمه:دکتر نادر سید رضوی. انتشارات:مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران. چاپ اول.۱۳۸۳٫

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید