دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 6
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 266
 • بازدید دیروز : 1457
 • بازدید این هفته : 6883
 • بازدید این ماه : 23268
 • بازدید کل : 70781
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

انحراف چشم، ضعیف بودن چشم ها و کدورت در بافت های طبیعی چشم سه علت اصلی تنبلی چشم می باشد. جراح و متخصص بیماریهای چشم و فلوشیب استرابیسم در شهرستان فسا گفت: تنبلی چشم، کاهش دید یک یا هر دو چشم است که در اوایل دوران کودکی اتفاق می افتد.

دکتر محمد تقی نائینی اظهار داشت: تنبلی در صورت عدم درمان تا دوران بزرگسالی باقی مانده و در سن بالای ۷سال احتمال درمان بسیار کم می شود.

وی بیان کرد: تنبلی چشم شایعترین علت کاهش بینایی یک چشم در بچه ها و بالغین جوان می باشد.

دکتر نائینی اظهارداشت: از آنجایی که تنبلی چشم در ظاهر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، معاینه چشم پزشکی مرتب در دوران کودکی الزامی است.

وی با بیان اینکه افرادی که تنبلی چشم دارند دو برابر افراد طبیعی در معرض ضربه و آسیب چشمی قرار می گیرند، گفت: این افراد بعضی شغل های حساس را نمی توانند انتخاب کنند ودر آزمون های پذیرش این مشاغل بخاطر وجود تنبلی در چشم مردود می شوند.

دکتر نائینی بیان کرد: نوزادان تازه متولد شده قادر به دیدن می باشند. با بکار گرفتن واستفاده از چشم هایشان در اولین ماه های زندگی سیستم دید آنها تکامل می یابد.

این متخصص بیماریهای چشم گفت: چنانچه کودک نتواند از چشم هایش به طور طبیعی استفاده کند بینایی به صورت مناسب تکامل نمی یابد. تکامل دید در هردو چشم برای داشتن یک بینایی طبیعی و دوچشمی لازم است.

دکتر نائینی با اشاره به اینکه انحراف چشم، ضعیف بودن چشم ها و کدورت در بافت های طبیعی چشم سه علت اصلی تنبلی چشم می باشند، اظهارداشت: ممکن است انحراف چشم آنقدر کم باشد که فقط با معاینه دقیق چشم پزشکی دیده شود.

وی افزود: چشم منحرف روی شیء مورد نظر کودک متمرکز نیست و در نتیجه کودک فقط از چشم بهتر، استفاده می کند و قسمتی از مغز که مربوط به چشم منحرف می باشد تکامل نمی یابد.

 این جراح و متخصص بیماریهای چشم بیان کرد: وقتی یک یا هر دو چشم نزدیک بین، دوربین یا آستیگمات باشد وعینک استفاده نشود دراین حالت چشم ها ظاهر طبیعی دارند ولی بینایی ضعیف تر بوده و چشمی که ضعیف تر باشد تنبل می شود.

به گفته وی اگر ضعف چشم زیاد باشد ممکن است هردوچشم تنبل شود.

 دکتر نائینی درخصوص کدورت در بافت های طبیعی چشم بیان کرد: بعلت عدم ایجاد تصویر شفاف روی پرده چشم و در نتیجه عدم در ک مرکز بینایی آن چشم در مغز،تنبلی چشم ایجاد می شود.

وی گفت: طی ۶سال اول زندگی سیستم بینایی خیلی سریع رشد و تکامل می یابد و ارتباطات پیچیده بین مغز و چشم ایجاد می شود.

این جراح چشم بیان کرد: تشخیص ودرمان تنبلی چشم هر چه زودتر شروع شود موفقیت آن نیز بیشتر است به طوری که درسن بالاتر از ۷سال بسیار سخت و بالاتر از ۱۰سال امکان پذیر نیست.

دکتر نائینی در بیان درمان تنبلی چشم گفت : دو اصل مهم در درمان تنبلی چشم وجود دارد.  اصل اول، اصلاح هرگونه علت تنبلی ازجمله برداشتن کدورت های بینایی ، اصلاح انحراف چشم وتجویز عینک برای اصلاح ضعف بینایی است.

این پزشک جراح گفت: اصل دوم ، وادار کردن چشم تنبل به کاراست که یا با بستن چشم سالم ،یا با استفاده از قطره های خاصی در چشم سالم یا با تغییر در شماره عینک فرد می توان این کار را انجام داد.

به گفته وی بستن چشم سالم از همه موثرتر و ارزانتر می باشد.

دکتر نائینی گفت: درصورتی که کودک در برابر بستن چشم مقاومت نشان دهد می توان با استفاده از مشوق ها ، صحبت و توضیح مداوم برای کودک، استفاده افراد دیگر خانواده از پد چشمی برای تشویق کودک و استفاده از پدهای رنگی وجذاب او را تشویق کرد.

وی با اشاره به اینکه ساعات بستن چشم باید طبق توصیه پزشک انجام شود ، اظهار داشت: خودسرانه ساعات را بیشتر نکنید.

این جراح ومتخصص بیماریهای چشم بیان کرد:زمان مراجعه بعدی برای معاینه بسیار مهم است چون ممکن است با بستن بیش از حد چشم، تنبلی معکوس (تنبلی در چشم سالم) اتفاق بیفتد که درمان بسیار مشکلی دارد.

دکتر نائینی گفت: درمان تنبلی چشم نیاز به صبر وحوصله والدین ، اجرای دقیق دستورات پزشک وپیگیری طولانی مدت دارد.

به گفته وی با رعایت این شرایط تنبلی چشم یک بیماری قابل درمان است./

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید