دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 0
 • ورودی گوگل امروز :
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 557
 • بازدید دیروز : 1154
 • بازدید این هفته : 3707
 • بازدید این ماه : 3707
 • بازدید کل : 77443
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

از انواع هرپس ویروسهای شناخته شده ، ۶ نوع آن بر انسان تإثیر می گذارند
۱-هرپس سیمپلکس نوع ۱ (۱- HSV ) که معمولاٌ زخمهای تبخال را در لبها ایجاد می کند .
۲- هرپس سیمپلکس نوع ۲ ( ۲- HSV ) یا هرپس ژنیتال
۳-واریسلازوستر ( زونا )
۴-ویروس اپشتین بار
۵-سیتومگالو ویروس
۶-ویروس B – لنفوتروفیک انسانی

موقعیت شرح شکل
تبخـال تنـاسلی(هـرپس ژنیتـال) تب خال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آمیزشی انتقال می یابد. این عفونت در مردان و زنان می تواند رخ دهد. از جمله نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد عبارتند از مجرای تناسلی، گردن رحم، ران ها، و آلت تناسلی . تب خالی تناسلی معمولاً همراه با سایر بیماری های آمیزشی رخ می دهد.
 • SOA-Herpes-genitalis-female.jpg
تبخال مری احساس درد هنگام بلعیدن غذا
 • Herpes esophagitis.JPG

علت ۸۰ درصد ضایعات دستگاه تناسلی خارجی و مبهل، HSV2 می باشد . ۲۰ درصد بقیه حاصل عفونت HSV-1 می باشد.
بین HSV-1 و HSV-2 تشابهات نزدیکی وجود دارد که افتراق بالینی آنها را غیر ممکن می سازد . تماس نزدیک انسان از طریق دهان، واژن یا سرویکس برای اکتساب عفونت لازم است .
معمولاٌ ویروس در درجه حرارت اتاق یا خشک کردن کشته می شود . وقتی که تکثیر ویروس کاهش می یابد ویروس به طرف اعصاب حسی محیطی پیش می رود و در عقده های عصبی به صورت غیر فعال باقی می ماند . یکی دیگر از علل عود عفونت مواردی است که میزبان در معرض استرس قرار می گیرد .
در زنان باردار با هرپس فعال، اگر زایمان از طریق واژینال انجام شود، نوزاد ممکن است به ویروس آلوده گردد . اگر این شرایط اتفاق بیفتد، خطر مرگ و میر جنین وجود دارد . بنابر این در صورت عود عفونت در نزدیکی های زمان زایمان بهتر است سزارین انجام گیرد .

محل و علائم ضایعات 

خارش و درد همراه با قرمزی و تورم منطقه آلوده وجود دارد . تبخالها به صورت تاولهایی نمایان می شود که ممکن است پاره نشوند، سپس زخمی و بعد تبدیل به دلمه گردند .
در زنان اولین محل ابتلا معمولاٌ لبهای مهبلی ( قسمت خارجی مبهل ) البته ممکن است سرویکس با واژن و پوست پرینه نیز مبتلا شوند . در مردان، معمولاٌ نوک آلت، پوست روی آن و تنه آلت تناسلی گرفتار می شود . ۴-۳ روز بعد از شروع ضایعات، نشانه های شبیه آنفلوانزا ظاهر می شود . تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، افزایش خفیف درجه حرارت، تبخال، سردرد، دردهای عضلانی و سوزش و درد هنگام دفع ادرار ( دیزوری ) غالباٌ‌ مورد توجه قرار می گیرد .
درد در هفته اول وجود دارد و سپس کاهش می یابد . ضایعات در طی دو هفته فرو کش می کنند مگر اینکه دوباره عفونت ثانویه ای اتفاق بیفتد . بندرت ممکن است عوارضی ناشی از انتشار بیماری به خارج سیستم تناسلی اتفاق بیفتد . این عوارض شامل ضایعات در ناحیه باسن، قسمت فوقانی ران ها یا حتی چشمها می باشند، علت بروز این عوارض لمس ضایعات و سپس لمس جاهای دیگر بدن است . باید به بیماران توصیه نمود که پس از دست زدن به ضایعات دستان خود را بشویند .
سایر مشکلات احتمالی شامل مننژیت غیر میکروبی و استرس شدید روانی بعلت قطعی شدن تشخیص می باشند .
درمان : عفونت HSV2 بهبودی کامل نمی پذیرد اما هدف از درمان آن، تسکین نشانه هاست . اهداف درمانی عبارتند از : پیشگیری از انتشار عفونت، ایجاد راحتی برای بیمار ، کاهش بروز خطرات و شروع برنامه های آموزشی و مشاوره ای ،‌استفاده از داروهای ضد ویروسی . داروهای ضد ویروسی می توانند نشانه ها را تضعیف کرده و دوره عفونت را کاهش دهند و در پیشگیری از عود آنها موثر هستند . معمولاٌ مقاومت به دارو و آثار جانبی دراز مدت ایجاد نمی شود . حملات بعدی خفیف تر از حمله اولیه است .

نکات مهم در خصوص بیماریهای عفونی تناسلی : 

-داروهای تجویز شده در درمان عفونت تناسلی باید کامل مصرف شود. درمان نیمه کاره علاوه بر باقی ماندن بیماری می تواند سبب مقاومت دارویی شود.
-در درمان برخی از عفونتهای تناسلی باید زن و شوهر هر دو داروی همزمان مصرف نمایند. -در طول مدت درمان عفونتهای تناسلی باید از نزدیکی خودداری و حتی الامکان از کاندوم استفاده کرد. -رعایت بهداشت دستگاه تناسلی از جمله انتخاب لباس زیر و نظافت ناحیه تناسلی به بهبود سریعتر عفونت ها کمک می کند.
-اگر پس از پایان دوره درمانی هنوز علامتهای عفونت باقی مانده باید برای معاینه و آزمایش بیشتر و شاید شروع داروی جدید به پزشک یا ماما مراجعه کرد.
-از خوددرمانی پرهیز گردد.
-از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان و لباس زیر غیر نخی خودداری گردد چرا که به علت عدم جریان هوا در ناحیه تناسلی محیط برای رشد میکروبها و سایر عوامل بیماریزا مناسب می شود.
-لباس زیر باید در فاصله های زمانی کوتاه عوض گردد و پس از شستشو در برابر آفتاب و یا با اتو خشک شود.
-رعایت بهداشت فردی مثل استحمام مرتب ، کوتاه بودن ناخنها، شستشوی دستها قبل و پس از اجابت مزاج، شستشو و خشک کردن ناحیه پرینه، عوض کردن مرتب پدهای بهداشتی در طول روزهای قاعدگی ضروری است. -بهترین راه برای جلوگیری از عفونتهای تناسلی استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت می باشد. کاندوم علاوه بر جلوگیری از بارداری مانع از تماس میکروبها بین زوجین می شود.
-پس از پایان نزدیکی به شستشوی قسمت خارجی اعضای تناسلی و همچنین تخلیه ادرار می تواند سبب پیشگیری از عفونتهای تناسلی شود.
-افراد مبتلا به بیماری دیابت و یا زنان حامله آمادگی بیشتری برای ابتلا به عفونتهای تناسلی دارند لذا این افراد به مراقبت بیشتری نیاز دارند.
-حداکثر زمان استفاده از پدهای بهداشتی در هر روز قاعدگی شش ساعت می باشد تعویض به موقع آن از انتشار بوی بد و بروز احتمالی عفونتهای تناسلی جلوگیری می نماید.

پیشگیری از عفونت مجدد یا انتشار آن : 

یکی از اهداف اصلی درمان، کاهش تحریک بافتی است که بعلت خاراندن یا پوشیدن لباسهای تنگ ایجاد می شود. ناحیه پرینه باید با استحمام روزانه و نظافت کافی آن پس از اجابت مزاج و دفع ادرار، تمیز نگه داشته شود.
در هنگام آموزش زنان باید در باره مصرف داروها از جمله شیاف ها و ابزارهایی نظیر اپلیکاتورهای مخصوص کرم‌ها به صورت عملی آموزش داد. به اهمیت شستشوی دست قبل و بعد از تجویز دارو تإکید کرد. برای جلوگیری از خرج دارو از واژن بیمار باید تا ۳۰ دقیقه بعد از گذاشتن دارو دراز بکشد. اگر دارو نشت کند باید از یک پد تمیز استفاده شود.
به طور طبیعی، استفاده از دوش یا اسپریهای بهداشتی زنانه ضرورتی ندارد زیرا استحمام یا دوش روزانه و تمیز نگه داشتن پرینه پس از دفع ادرار و اجابت مزاج، پاکیزگی پرینه را تضمین می کند. اما در هنگام ابتلا به عفونت استفاده از روش های واژینال به منظور کاهش بوهای نامطبوع و غیرطبیعی، حذف ترشحات اضافه، تغییر PH و وارد کردن محلولهای شوینده و ضدعفونی کننده مفید می باشد.
-لباسهای زیر نخی یا پنبه ای با اندازه های متناسب به جای البسه صناعی تنگ و چسبان که سبب احتباس گرما و عدم جذب عرق می شوند توصیه می گردد.
شرط دوری از عفونتها حفظ تندرستی و سلامتی و کسب سلامتی نیاز به افزایش آگاهی زنان در زمینه بیماریها و رعایت بهداشت در همه مراحل زندگی کردن زن به خصوص از دوران بلوغ تا یائسگی دارد لذا با اقدامات وسیع و آموزش همگانی زنان در خصوص بهداشت زنان و جلب مشارکت آن می توان روز به روز بهره وری زنان در کلیه عرصه های زندگی افزایش داد با توجه به نقش زنان در خانواده با حفظ سلامتی آنان سبب ارتقاء سلامتی خانواده شد.

 

درمان

درمان ضد ویروس با اسیکلوویر است ولی از درمانهای علامتی نیز استفاده می‌شود. همچنین داروهای گیاهی مانند میرتوپلکس کاربرد دارند.

منابع 

 • سیسیل مبانی طب داخلی. تهران ۲۰۰۴
 • ویکی‌پدیا

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید