دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 3
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 575
 • بازدید دیروز : 1273
 • بازدید این هفته : 5735
 • بازدید این ماه : 22120
 • بازدید کل : 69633
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

ایدز برای اولین بار در ایالات متحده در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های مقاربتی (CDS) شناخته شد. این بیماری برای اولین بار در مردان هموسکسوال دیده شد و طی چند ماه، در مردان و زنانی که از داروهای تزریقی استفاده می کردند و بلافاصله بعد از آن در دریافت کنندگان خون و مبتلایان به هموفیلی مشاهده گردید. با آشکار شدن الگوی اپیدمیولوژی این بیماری، دانشمندان دریافتند که به احتمال زیاد، نوعی میکروب قابل انتقال از طریق تماس جنسی (هموسکسوال و هتروسکسوال) و خون یا فرآورده های خونی، عامل این بیماری است.

• روش انتقال
HIV از طریق تماس با جنس مخالف و موافق، از طریق خون و فرآورده های خونی آلوده، از طریق مادر آلوده به نوزاد یا شیر خوار (در زمان بارداری، حوالی زایمان و یا تغذیه با شیر مادر) سرایت می کند. تقریبا پس از ۲۰ سال بررسی، شواهدی دال بر اینکه HIV از طریق تماس تصادفی سرایت یابد و یا اینکه ویروس بتواند توسط حشرات مثل گزش پشه منتقل شود، وجود ندارد.

• انتقال جنسی
ویروس HIV در مایع منی، در اسمیر های دهانه رحم و مایع واژینال دیده می شود. شایع ترین انتقال عفونت در سراسر جهان خصوصا در کشور های در حال توسعه، تماس با جنس مخالف است. ارتباط زیادی بین انتقال ایدز و آمیزش مقعدی وجود دارد. روش های مقعدی و اعمال جنسی که به مخاط رکتوم آسیب می رساند احتمال عفونت را بالا می برد.
در یک مطالعه آینده نگر ۱۰ ساله در ایالات متحده، از نظر انتقال HIV، توسط آمیزش با جنس مخالف، انتقال از مرد به زن تقریبا ۸ برابر بیشتر از انتقال از زن به مرد بوده است و در بررسی های انجام شده، مشاهده گردیده ، کسانی که سابقه بیماری مقاربتی دارند، رابطه محکمتری با انتقال HIV ایدز دارند.
عدم ختنه با افزایش خطر انتقال عفونت HIV ارتباط مستحکمی دارد.
اعمال جنسی دهانی نیز می تواند عامل انتقال HIV باشند اما احتمال انتقال ویروس از طریق مقاربت مقعدی بیشتر است. مصرف الکل و مواد مخدر همراه با رفتار های جنسی غیر ایمن، در افراد هموسکسوال و هتروسکسوال خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد.

• انتقال از طریق خون و فرآورده های خونی
HIV می تواند از طریق خون آلوده به ویروس ، فرآورده های خونی، بافت پیوندی و همچنین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی که از طریق بکارگیری ادوات مشترکی مثل سرنگ، آبی که داروها با آن مخلوط می شوند و یا پنبه ای که داروها از طریق آن فیلتر می شوند، انتقال داده شوند.
انتقال HIV تنها منحصر به تزریق وریدی نیست. تزریق زیر جلدی (خالکوبی، تاتو و …) و تزریق عضلانی نیز می تواند HIV را منتقل کند.
طول مدت مصرف مواد مخدر، دفعات مصرف مشترک سوزن، تعداد شرکایی که از ادوات مشترک استفاده می کنند، بیماری های روانی همزمان مانند اختلال شخصیت ضد اجتماعی، مصرف کوکائین به صورت تزریقی یا استنشاقی، Crack و مصرف داروهای تزریقی در مکان های جغرافیایی که شیوع بالای عفونت HIV دارند، احتمال ابتلا به HIV را افزایش می دهند.
با روش غربالگری خون ها شانس آلودگی در افراد هموفیلی از طریق فاکتور های انعقادی به طور کامل از بین رفته است. پیش از شروع غربالگری اهدا کنندگان، تعداد کمی از موارد انتقال HIV به دلیل استفاده از مایع منی در تلقیح مصنوعی و در بافت پیوندی بوجود آمده بود که در حال حاضر اهدا کنندگان این قبیل بافت ها از نظر HIV غربال می شوند.

• انتقال شغلی HIV: کارکنان مراکز بهداشتی و آزمایشگاهی
خطر انتقال شغلی HIV در بین پرستاران، جراحان، دندانپزشکان، تکنسین های آزمایشگاه ها کم ولی قطعی است و احتمال آن در دیگر افرادی که با نمونه های آلوده به HIV کار می کنند خصوصا زمانی که از اشیاء تیز استفاده می کنند وجود دارد. سرایت HIV از طریق پوست غیر سالم در معرض آلودگی مشخص شده است. عواملی که همراه با انتقال جلدی – مخاطی عفونت HIV می باشند شامل: تماس با حجم بالای خون، تماس طولانی مدت و وجود راه ورودی احتمالی می باشد.

• انتقال مادری / جنینی یا نوزادی
HIV می تواند در طی دوران حاملگی، طی زایمان یا دوره شیردهی از مادر آلوده به جنین منتقل شود.
انتقال از مادر به جنین بیشتر در حوالی زایمان صورت می گیرد.

• انتقال توسط دیگر مایعات بدن
ویروس در مایعات بدن مثل بزاق، اشک، عرق و ادرار دیده می شود. اما شواهدی دال بر انتقال HIV از این طریق وجود ندارد.
از طریق بزاق، چه از راه بوسیدن یا دیگر تماس ها، مثل انتقال شغلی به کارکنان مراکز بهداشتی وجود ندارد.
موارد انتقال از طریق بزاق یا به دلیل گاز گرفتن بوده یا در افرادی که دارای زخم های متعدد در دهان بوده اند، مشاهده گردیده است.

بیماری های منتقله از راه جنسی(Sexually Transmitted Diseases)

برخی از STD ها (نظیر سیفلیس، سوزاک، عفونت HIV، هپاتیت B و شانکروئید) بیشتر در میان گروههایی دیده می شوند که دارای میزان بالای تغییر در شرکای جنسی، شرکای جنسی همزمان و یا در شبکه های جنسی متراکم هستند. بعنوان مثال زنان فاحشه، برخی مردان همجنس باز و افرادی که درگیر مصرف داروهای غیر قانونی بخصوص کوکائین، Crack و متامفتامین می باشند. سایر بیماری های منتقله از راه های جنسی به طور یکنواخت تری در سراسر جامعه توزیع یافته اند مثل عفونت های کلامیدیایی، عفونت های تناسلی با پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) و هرپس ژنیتال که می توانند به طور موثری در جمعیت های کم خطر گسترش پیدا کنند.
احتمال انتشار اولیه به میزان تماس، احتمال انتقال در هر تماس و مدت زمانی که افراد آلوده می توانند عفونت را منتقل کنند بستگی دارد.
هدف پیشگیری و کنترل مرکز STD این است که:
۱- مدت زمانی را که افراد آلوده می توانند عفونت را منتقل کنند به کمک تشخیص و درمان فوری کاهش دهند.
۲- احتمال انتقال را با استفاده از کاندوم و اعمال جنسی ایمن کاهش دهند.
۳- میزان تماس افراد مستعد را با افراد آلوده از طریق ارائه اطلاعات، آموزش بهداشت و مشاوره، تلاش برای تغییر رفتار های جنسی متداول کاهش دهند.
HIV به عامل اصلی مرگ و میر در برخی کشور های در حال توسعه مبدل شده، عفونت های تناسلی (HPV) و هپاتیت B مهمترین علل کارسینوم (رشد بدخیم سلولهای) گردن رحم و سلول های کبدی هستند که دو مورد از شایعترین بدخیمی ها در جهان در حال توسعه می باشند. امروزه عفونت های جنسی ، زخمهای تناسلی در سراسر جهان را ایجاد می کنند و درصد زیادی از موارد تب خال تناسلی در کشور های در حال توسعه، با اپیدمی های ایدز همراه است.
مراقبت و درمان بیماری های منتقله از راه جنسی با ارزیابی خطر آغاز می شود.
ارزیابی خطر از نظر ایدز همراه با بیماری های جنسی STD/HIV در موسسات مربوط به مراقبت اولیه، مراقبت اورژانس و همچنین کلینیک های تخصصی برای نوجوانان، زنان باردار و خدمات برنامه ریزی خانواده انجام می شود.
با شناسایی STD ها: تصمیم برای غربالگری یا درمان پیشگیری کننده، مشاوره و اقدام برای کاهش خطر، واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B و ارائه اطلاعات به شرکاء جنسی مبتلا به عفونت های شناخته شده و آموزش برای تماس جنسی محافظت شده اولین گام برای ارزیابی خطر STD/HIV صورت می گیرد (غربالگری در زنان ۲۵ سال و جوانتر که از نظر جنسی فعال هستند لازم است.)

گردآوری: نرگس رحمتی
منابع
۱- کنترل بیماری های واگیر دار در انسان، دکتر جیمز چن، ترجمه دکتر حسین صباغیان
۲- راهنمای جامع بیماری های کبد و هپاتیت در ایران، دکتر سید موید علویان
۳- اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۰۵ (گوارش) دکتر سید محمود اسحق
۴- اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۰۵ ( بیماری های عفونی باکتریال دکتر قمر تاج خطایی و دکتر مهرناز تدین ۵- اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۰۵ (ویروس، تک یاخته، ایدز، کرم) دکتر قمر تاج خطایی و دکتر محسن ملک علایی

منبع خبر:مرکزبهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید