دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 0
 • ورودی گوگل امروز :
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 532
 • بازدید دیروز : 1996
 • بازدید این هفته : 2528
 • بازدید این ماه : 2528
 • بازدید کل : 76264
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

علت اصلی ایجاد بیماری لوپوس مشخص نیست، عنوان کرد: عوامل هورمونی چون بالا بودن استروژن و عوامل محیطی چون نور خورشید، عفونت‌ها، استرس و مصرف برخی داروها می‌توانند درایجاد و تشدید این بیماری موثر باشند.

۷۰ درصد بیماران مبتلا به لوپوس به نور خورشید حساس هستند و عاملی چون استرس قادر خواهد بود زمینه‌های بیماری را شعله‌ور و منجر به عود بیماری شود.

 لوپوس یک بیماری خود ایمنی است، منشا ایجاد این عارضه مانند سرماخوردگی یا یک بیماری عفونی نیست که با ورود یک باکتری یا ویروس به وجود آمده باشد و با خروج آن از بین برود بلکه سیستم دفاعی بدن در این بیماری علیه بافت بدن واکنش نشان می‌دهد و یک دوره ابتلای مشخص ندارد و طولانی‌تر است که می‌تواند در هر بیماری متفاوت باشد.

  در گذشته این بیماری جان بعضی از افراد مبتلا را می‌گرفت و در سال ۱۹۵۰ مدت زمان طول عمر ۵ ساله یک مبتلا به لوپوس، ۵۰ درصد بوده است اما اکنون امید به زندگی ۱۰ ساله‌شان، بیش از ۹۰ درصد است و این امر نشان دهنده آن است که موفق شده‌اند تا میزان بسیار زیادی از میزان مرگ و میر را در این بیماران بکاهند.

 با توجه به کاهش میزان مرگ و میر در میان این افراد، امروزه بیشتر در زمینه کیفیت و فراهم کردن امکان یک زندگی بهتر برای این دسته از بیماران برنامه‌ریزی می‌شود.

 بسیاری از بیماران لوپوسی، زندگی عادی دارند، لوپوس به دو گونه دارویی و غیردارویی درمان می‌شود و آموزش بیمار مهمترین درمان غیردارویی برای این افراد است. اطلاع فرد از بیماری‌اش و دانستن این که چه عواملی در بهبود یا وخامت حال وی موثر هستند، بسیار کمک کننده است. مدیریت استرس، رعایت رژیم غذایی مناسب و گنجاندن میوه‌ها، سبزی‌ها و لبنیات در برنامه غذایی، پرهیز از استعمال دخانیات، ورزش مناسب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از جمله این موارد هستند.

 با توجه به شیوع عفونت بیشتر در بدن یک بیمار لوپوسی تزریق واکسن پنوموکوک و آنفلوآنزا می‌توانند در جلوگیری از این عفونتها موثر باشد.

 میزان و نوع تجویز دارو بستگی به این دارد که لوپوس کدام عضو بدن را درگیر کرده باشد. به عنوان مثال تظاهر لوپوس در سیستم عصبی و کلیوی نیازمند مصرف کورتون با دوز بالاتر است.

 لوپوس، یک بیماری مولتی سیستم است یعنی می‌تواند چند عضو را درگیر کند به همین خاطر در کتابهای قدیمی‌تر به آن «بیماری هزار چهره» نیز گفته می‌شد که تظاهرات پوستی، تب، خستگی، مشکلات مفصلی و درگیری‌های کلیوی از این جمله‌اند.

 پوست، پنجره این بیماری است. ضایعه بال پروانه‌ای که در آن پوست روی گونه‌ها و پل بینی قرمز و ملتهب می‌شود، تظاهر پوستی لوپوس است. توصیه می‌شود این افراد از قرار گرفتن در نور آفتاب پرهیز کنند و در صورت لزوم حتما از پمادهای مخصوص ضدآفتاب استفاده کنند.

 خوشبختانه، لوپوس مانند بیماری آرتریت روماتوئید نیست که مفاصل در آن تخریب شوند و با تجویز داروهای سبک، درمان می‌شود. درگیری مفصلی بیشتر یک علامت تشخیصی و فعالیت هشداردهنده است.

 این بیماری بیشتر در زنان بین ۱۵ تا ۴۵ سال دیده می‌شود و به طور تقریبی احتمال ابتلای یک نفر در هر دو هزار نفر است، اظهار کرد: عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری تاثیر دارند و درصد ابتلای لوپوس در دوقلوهای تک تخمکی، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد است. لذا باید گفت اگر یک فرد در میان خویشاوندان این بیماری را داشته باشد احتمال ابتلای سایر افراد در این میان کم است و نقش عوامل محیطی نیز حائز اهمیت است.

 آیا باردارشدن یک زن مبتلا به لوپوس برای جنین وی خطری به همراه دارد؟  لوپوس در برخی مقاطع خاموش می‌شود و یا بیمار از حداقل دارو استفاده می‌کند. انتخاب زمان مناسب باردار شدن مهم است و فرد می‌تواند در بازه زمانی که بیماری خاموش است، باردار شود و فرزند سالمی را به دنیا بیاورد.

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید