دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 2
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 894
 • بازدید دیروز : 1155
 • بازدید این هفته : 4781
 • بازدید این ماه : 21166
 • بازدید کل : 68679
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

شیوع بیماری‌های آمیزشی در کشور ما به دلیل فرهنگ بیماران و یا ترس و خجالت از ابراز چنین مشکلاتی چندان مشخص نیست ولی باید توجه داشت که بعضی عوامل اجتماعی از جمله مهاجرت‌ها و باز بودن مرزهای کشور نسبت به سایر کشور های هم مرز و شیوع اعتیاد و بیماری‌های نو ظهور از جمله ایدز شیوع این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. از این رو آشنایی و کسب اطلاعات در این زمینه بسیار لازم و حیاتی می‌باشد.

◊ اپیدمیولوژی
حضور یک بیمار مبتلا به بیماری‌های آمیزشی نماینده بیمار غایب دیگری نیز است که در ارتباط جنسی با این فرد بوده است. از این رو هر دو این افراد باید درمان شوند زیرا بدون درمان شریک جنسی فرد بیمار، زنجیره انتقال بیماری قطع نمی‌شود و احتمال ابتلا دوباره بیمار بسیار زیاد می‌باشد.
بیماری‌های آمیزشی در حقیقت ناشی از روش زندگی یا رفتار جنسی پرخطر که منجر به انتقال بیماری‌های آمیزشی می‌شود، می‌باشد. رفتارهایی از جمله تعدد شرکای جنسی، آمیزش با همجنس و یا داشتن شریک جنسی که خود با شرکای جنسی متعدد آمیزش دارد Sexworkers)). از این رو یک فرد بیمار می‌تواند در زمان واحد به چند نوع بیماری آمیزشی مبتلا باشد.

◊ شکلهای بالینی بیماری‌های آمیزشی
۱- ضایعات پوستی و مخاط (تب خال تناسلی، سیفلیس مرحله اول به صورت شانکر)
۲- خروج ترشح از مجاری تناسلی و ادرار (سوزاک)
۳- تورم و التهاب در مجاری و اندام‌های تناسلی (اپیدیدیمیت، پروستاتیت)
۴- سندرم‌های عمومی (سیفلیس،ایدز، هپاتیت)

● ضایعات پوستی و مخاط
این ضایعات در بیماریهای STD تنها محدود به ناحیه تناسلی نیست بلکه می‌تواند در ناحیه دهان، حلق، رکتوم و مقعد بیمار نیز دیده شود. این ضایعات اشکال مختلفی دارد و اغلب زخم‌های تناسلی ناشی از سیفلیس و هرپس می‌باشد. این زخم‌ها به صورت وزیکول (تاول)‌های پاره شده که به صورت زخم دیده می‌شوند همراه با تورم غدد لنفاوی کشاله ران بروز می‌کنند.

● اورتریت یا ترشح از مجرا
در بیمار مبتلا به اورتریت با دو نوع اورتریت مواجه هستیم.
۱-گونوکوکی
۲-غیر گونوکوکی

* اورتریت گونوکوکی
دوره نهفتگی کوتاهی دارد. بیماری ظرف مدت چند روز تا حداکثر دو هفته بروز می‌کند. ترشحات خیلی چرکی دارد که به راحتی از مجرا خارج می‌شود و لباس زیر را آلوده می‌کند. سوزش در حین ادرار کردن دارند. بروز علائم ناگهانی و سریع است.

* اورتریت غیر گونوکوکی
دوره نهفتگی یا کمون چند هفته‌ای دارد. ترشحات بدون رنگ یا سفید شیری رنگ می‌باشد. سوزش در حین ادرار کردن دارند. شروع علائم به تدریج است.
۹۵% از بیماران همراه با ترشح مجرا در صورت عدم درمان، ظرف مدت ۶ ماه بدون علامت می‌شوند. ولی همواره باعث انتقال بیماری به دیگران می‌شوند. همچنین در صورت درمان ناقص، بیماری در فرد به طور مزمن باقی مانده و باعث انتشار آلودگی به افراد دیگر می‌شود.

● اورتریت در زنان
زنان معمولاً از ترشحات چرکی و بیماری‌های آمیزشی خود اطلاع ندارند و علائم اورتریت به صورت دیزوری (سوزش ادرار) و تکرر ادرار بروز می‌کندکه می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. دیزوری (سوزش ادرار) داخلی مربوط به مجرای ادراری و مثانه است. دیزوری خارجی مربوط به ولوواژینیت است که می‌تواند مربوط به سوزاک،هرپس یا کاندیدیا باشد. با درمان مناسب معمولاً مشکل حل می‌شود ولی اگر فرد مجدداً مبتلا شوند نشانه این است که یک شریک جنسی بدون علامت وجود دارد.

تهیه و تنظیم: مهناز روحی منبع: کتاب بیماری‌های آمیزشی و ناتوانی‌های جنسی تالیف مجتبی رستمی و علی اصیلیان

منبع خبر:مرکزبهداشت و درمان دانشگاه تهران

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید