دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 0
 • ورودی گوگل امروز :
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 365
 • بازدید دیروز : 1002
 • بازدید این هفته : 365
 • بازدید این ماه : 9399
 • بازدید کل : 83135
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

نبار داری و سفارش دارو

چه بسیار اتفاق افتاده بعلت موجود نبودن یکسری اقلام خاص دارویی مراجعین و حتی یکی از نزدیکان شما دچار مشکل شده باشند . شاید در آن لحظه پیش خود گفته باشید :

« ای کاش یک Stock مطمئن از این داروها را داشتم »

اما راستی آیا تهیه Stock بالایی از داروهای مختلف ، منطقی و مقرون به صرفه است ؟ مهمترین علل توجیه کننده برای تهیه یک Stock دارویی به قرار زیر است :

۱) اطمینان از موجود بودن دارو :

به شکل دقیق نمی توان حدس زد چه دارویی توسط تجویز کنندگان نسخه می شود تا اقدام به تهیه آن نمود . اما با انبارداری صحیح می توان با تغییرات عرضه و تقاضای دارو مقابله نمود و احتمال بروز بحران کمبود دارو را به حداقل رساند .

۲) ایجاد حس اطمینان در مورد سیستم دارویی :

چنانچه به شکل مداوم Stock دارویی تمام شود، بیماران و کادر درمان اطمینانشان را به سیستم از دست داده و سطح کیفی بهداشت و درمان افت می کند .

۳) کاهش هزینه ها به ازای هر واحد از دارو :

سفارش انبوه دارو – مثلاً به شکل بالک – این اجازه را می دهد که دارو با تخفیف بیشتری تهیه و هزینه های مربوط به حمل و نقل کاهش یابد .

۴) کاستن از هزینه های متعاقب کسری بودجه :

چنانچه نیاز به سفارش فوری دارو برای مقابله با بحران کمبود دارویی باشیم ، سرانه قیمت بالاتر از زمانی است که دارو به صورت عادی سفارش داده می شود . علاوه بر آن اتمام دارو به معنای کاهش تقاضا خواهد بود یعنی ارباب رجوع جهت تهیه دارو به سایر داروخانه ها مراجعه خواهند کرد .

۵) کاهش هزینه های مربوط به کارپردازی و سفارش دارو:

با افزایش دفعات سفارش دارو ‌، هزینه های مربوط به آن افزایش می یابد . این هزینه ها شامل حقوق و مزایا برای پرسنل مسئول خرید ، هزینه های مربوط به کارهای اداری ، بهره پول ، تحویل سفارش و سایر هزینه ها می باشد .

۶) کاهش هزینه های حمل و نقل :

با کاهش دفعات تحویل دارو ، حمل و نقل کمتری صورت گرفته و هزینه های مربوط به آن کم می شود .

۷) فراهم سازی امکان مقابله با تغییر در میزان تقاضا:

اغلب تغییر در تقاضا برای اقلام خاص دارویی غیر قابل پیش بینی است و فهرست برداری دقیق و رعایت اصول انبارداری می تواند به مقابله با این مورد کمک کند . هرچند تعیین سطح مشخصی برای Stock دارویی سودمند است اما تهیه Stock دارویی بالا با مضاری هم همراه است :

الف ) هزینه بالای خرید اقلام متعدد

ب ) انقضای دارو

ج ) فاسد شدن دارو

د ) افزایش هزینه های انبارداری

هـ ) افزایش احتمال ناخنک زدن به انبار دارو

و ) از بورس خارج شدن دارو

در اکثر سیستمها سعی شده تمام اقلام دارویی که در فارماکوپه موجود بوده یا حداقل جزء لیست داروهای Essential drug list هستند را در Stock خود ذخیره داشته باشند . در برخی موارد ، ‌اقلامی که در لیست مصوب نبوده اما به کرات توسط پزشکان تجویز می شوند را نیز در Stock خود نگاهداری می کنند . اغلب سیستم بین اقلام دارویی ضروری و غیر ضروری اقلام دارویی گرانقیمت و با قیمت پایین و یا اقلامی که به شکل مداوم تجویز شده و آنهایی که بندرت تجویز می شوند تبعیضی قایل نیست ! که این حالت به تجمع داروهای با تجویز اندک و افزایش کارهای سیاهه برداری انبار دارویی منجر می شود .

درجه بندی اقلام دارویی برای سفارش

یک راه برای انتخاب اقلامی که باید بصورت Stock نگهداری آن است که به گزارشات موجود درباره ورود و خروج داروها از / به انبار مراجعه و اقلام دارویی را که طی یک دوره خاص مثلاً یکسال گذشته به انبار دارو وارد یا خارج شده اند ، تعیین نموده و به فکر تهیه آن ها بود . یک راه دیگر که می تواند کار را کلاسیک کند آنالیز ABC است . در این آنالیز اقلام دارویی مصرفی را بر اساس حجم و ارزش ( قیمت ) طی یکسال گذشته درجه بندی می کنند :

A : داروهای اورژانس ؛ CCU ، ICU و بیهوشی

B: آنتی بیوتیکهای خاص ؛ داروهای خاص بخشها ( نیاز اساسی بخش ) ؛ سرم

C : داروهای کم مصرف – متداول و قابل دسترسی در داروخانه های غیر بستری

اقلام کلاس A تنها ۲۰-۱۰% کل اقلام بوده ولی ۸۰-۷۵% قیمت کل را شامل می شود اقلام کلاس B تنها ۲۰-۱۰% کل اقلام را شامل شده ولی ۲۰-۱۵ % قیمت کل اقلام را شامل می شود . اقلام کلاس C اغلب ۷۰-۶۰% کل اقلام و ۱۰-۵% قیمت کل را شامل می شود.

با یک جمع بندی می توان گفت اقلام کلاس C در حقیقت داروهایی هستند که نباید Stock نگهداری شوند . روش کلاسیک سیستم VEN است . V از Vital ، E از Essential و N از Non essential گرتفه شده است . گاهی اوقات این سیستم بصورت VN خلاصه می شود . از این سیستم زمانی استفاده می شود که توان مالی کافی برای خردی تمام اقلام درخواست شده نداشته باشیم . درجه بندی داروها بر اساس میزان مصرف روزمره آن به کوچک شدن مقدار Stock و اطمینان از اینکه دارهای گرانقیمت و خطرناک را فقط پرسنل مجرب تجویز می کنند منجرخواهد شد . نکته دیگری که باید مد نظر داشت آن است که چنانچه یک دارو برای بیمار حیاتی است
(علیرغم تجویز نادر آن ) ولی به راحتی نمی توان آن را به سرعت تهیه کرد ، بهتر است آن دارو نیز در Stock نگهداری شود . کنترل کنندگان انبار دارویی و تجویز کنندگان این اقلام اغلب معتقدند Stock باید زیاد باشد تا احتمال اتمام این ذخیره و بروز بحران دارویی منتفی باشد . در عوض مدیران مالی می خواهند تا حد امکان اقلام Stock را کم کنند تا هزینه ها کاهش یابد . یکی از عواملی که بر تعیین میزان Stock تأثیر می گذارد سطح خدمات مراجعین ارائه می شود .

سطح خدمات ارائه شده

سطح خدمات درصدی است از اقلام سفارش داده به مسئولین تهیه دارو که در دسترس تجویز کننده دارو قرار دارد .

۱۰۰× ( اقلام درخواستی ÷ اقلام تحویلی ) = سطح خدمات

بر این اساس اگر ۲۰ نوع دارو از هر یک ۱۰ واحد درخواست شده باشد ، سفارش شامل ۲۰۰ قلم دارو خواهد بود . اگر تنها ۱۷۰ قلم از آن اقلام تهیه شده باشد ، سطح خدمات ارائه شده بر طبق فرمول بالا ۸۵ % خواهد بود .

باید توجه داشت برخی شرکتهای دارویی ( و انبارهای دارویی مرکزی ) توانایی محدودی برای تهیه و ارسال دارو دارند . زمانی که یک سفارش به شرکت / انبار دارویی می رسد ، ابتدا قسمتی از اقلام درخواستی تحویل شده و سپس در مراحل بعدی طی یک یا دو مرحله تمام سفارش تحویل می شود . برخی سیستمهای دارویی زمان زیادی را یکبار صرف شمارش تعداد اقلام درخواستی و بار دیگر صرف شمارش انواع مختلف اقلام سفارشی می کنند . بر این اساس تصمیم گیری برای چگونگی سفارش دارو مشکل خواهد بود . تهیه کنندگان دارو استدلال می آورند که تعداد اقلام موجود در هر « تور دارویی» را بایستی یک محموله مجزا تلقی کرد اما برخی از منابع با این مورد مخالف هستند . بر این اساس اندازه گیری انواع مختلف اقلام دارویی که سرویس دهی می شود ، در برخی سیستمها بعنوان معیاری برای تقسیم بندی استفاده شده است . بسیاری از شرکتهای دارویی قول تحویل ۹۵% اقلام را به مشتری می دهند ( هرچند اکثراً به آن عمل نمی کنند ) باید یادآور شد هر میزان افت در سطح خدمات که ناشی ازعدم اجرا یا پایبندی به قول و قرار قبلی شرکت دارویی باشد به افت خدمات در سطح جامعه منجر خواهد شد . حتی افت ۵% در تحویل دارو را اگر با توجه به قول ۹۵% شرکت در نظر بگیریم خواهیم دید ۱۰% سفارشات در زمان مورد نیاز در دسترس نخواهد بود . در سیستمهای جامع دارویی باید سعی شود سطح خدمات را حداقل برای داروهای حیاتی به ۱۰۰% برسانیم . در مورد اقلام غیر ضروری سطح خدمات می تواند پایین تر تعیین گردد . در شکل زیر می بینیم که با افزایش سطح خدمات به ازای هر واحد افزایش ، میزان ذخیره احتیاطی باید چندین برابر قبل زیاد شود . یعنی ارتباط بین این دو در سطوح بالای خدمات دیگر خطی نیست . برای مثال چنانچه بخواهیم سطح خدمات را از ۹۵% به ۹۹% برسانیم لازم است Stock را تا دو برابر قبل افزایش دهیم . فرض کنیم با ذخیره احتیاطی ۲۰۰۰ واحدی به سطح خدمات ۹۵% دست یافته ایم . برای دستیابی به سطح خدمات ۹۹% ذخیره احتیاطی باید تا ۴۰۰۰ واحد افزایش یابد .

۹۰%     ۸۰%                                         ۵۰%

سطح خدمات

اما توجه داشته باشید ایجاد تعادل بین هزینه ها و سطح خدمات هم برای تهیه کنندگان دارو هم مراجعه کنندگان برای دارو ، یک اصل غیر قابل چشم پوشی است . در سرمایه گذاریهای تجاری ، تهیه ، عرضه و فروش دارو سودآور قلمداد می شود . بر این اساس در این قبیل سرمایه گذاریها ،‌با توجه به الگوی تقاضا ، هزینه های انبارداری ، کاهش فروش متعاقب اتمام ذخیره دارویی و سایر فاکتورها ذخیره احتیاطی را تعیین می کنند . بدیهی است که اتمام Stock دارو را عامه مردم نتیجه عملکرد بد سیستم دارویی بدانند .

تعیین ذخیره احتیاطی

ذخیره دارویی است که جهت مصرف در مدت زمان بین ارسال درخواست خرید تا تحویل دارو بعنوان پشتیبانی و جلوگیری از اتمام دارو باید موجود باشد . این ذخیره بخصوص در مورد داروهای گروههای A اهمیت بالایی دارد. روشی که بیشتر برای تخمین این ذخیره استفاده می شود ، محاسبه متوسط مدت زمان بین ارسال درخواست خرید تا تحویل دارو برای هر یک از اقلام یک شرکت دارویی خاص و با میزان مصرف ثابت ( در هر هفته یا هر ماه ) است .

CA×Safety stock = Lead time  (ذخیره احتیاطی)

(LT)Lead time = مدت زمان بین ارسال درخواست خرید تا تحویل دارو

CA = متوسط مصرف

برای مثال اگر متوسط LT سه ماهه و متوسط مصرف ماهیانه ۱۰۰۰ واحد باشد حداقل ذخیره احتیاطی باید ۳۰۰۰ باشد . البته همانگونه که ذکر شد به این شرط که زمان LT و متوسط مصرف ثابت باشد . اما متأسفانه الگوی مصرف اغلب ثابت نبوده و شرکتهای دارویی نیز در LT ثابت و مشخصی دارو را تحویل نمی نمایند . بر این اساس اکثر سیستمهای دارویی عدد کاملاً فرضی را بر اساس تجربه به مقدار محاسبه شده می افزایند . این ذخیره افزوده شده مقدار ذخیره ای است که برای تحمل افزایش بار مصرف ، بر اثر حوادث غیر مترقبه ، کمبودهای مقطعی دارو و غیره ، محاسبه و منظور شده است . مقدار این ضریب برای داروهای رده های مختلف متفاوت است .

رده دارویی

A

B

C

ضریب

۷۰%

۵۰%

۵%

راه ساده دیگر برای تعدیل مقدار ذخیره احتیاطی ، مرور یکسال گذشته و تعیین انیکه حداکثر مصرف با متوسط LT از شرکت دارویی مشخص در همان موقع از سال قبل چقدر بوده می باشد . برای مثال متوسط مصرف با LT سه ماهه ۳۰۰۰ واحد از یک نوع خاص دارو بوده ، بدیهی است که تعیین ذخیره ای در حد ۴۰۰۰ واحد برای هر یک از این سه ماه سال می تواند پوشش دهنده نیازهای اضافی احتمالی باشد . اما کار کلاسیک آنالیز و تعیین LT برای تخمین LT بعدی است ، که از این فرمول استفاده می شود .

DDE= DDP + (OD  *  DD%)

DDE = تاریخی که انتظار تحویل دارو را داریم.

DDP = تاریخی که قول تحویل دارو داده شده است

DD = متوسط زمان تأخیر در تحویل دارو ( به روز)

DD% = درصد سفارشاتی که با تأخیر تحویل می شود .

برای مثال یک شرکت دارویی در قرار داد LT را ۴۵ روز اما ۵۰% سفارشات با تأخیر تحویل شده و متوسط زمان تأخیر ۴۳ روز است . بر این اساس LT واقعی را می توان به این صورت محاسبه کرد :

روز DDE= 45 + (43    %۵۰) = ۶۶٫۵

چنانچه هم LT و هم مقدار مصرف متغیر هستند با روشهای ریاضی می توان انحراف محور را محاسبه کرد که در زیر می آید :

CA = متوسط مصرف ماهیانه

LT = متوسط زمان انجام سفارش تا تحویل دارو

SDC = انحراف محور میزان مصرف

SDLT = انحراف محور مدت LT

برای مثال اگر متوسط مقدار مصرف یک نوع دارو ماهیانه ۱۰۰۰ واحد و انحراف محوری برابر ۱۰۰ داشته باشد . LT سه ماهه و انحراف محور آن ۷۵% ماه و متوسط مصرف ۳۰۰۰ واحدی در طی مدت LT انحراف محور کلی به این صورت محاسبه می شود :

سفارش دارو

الگوی مطلوب کنترل موجودی و سفارش جدید دارو بر اساس نمای شماتیک زیر است :

در این الگو ذخیره دارو بتدریج مصرف شده تا به یک نقطه مشخص برسد که در آن نقطه سفارش خرید صورت می پذیرد.این نقطه را نقطه سفارش می نامند . روش محاسبه آن به این صورت است .

(CA LT) == SS= نقطه سفارش هر دارو

CA = میانگین مصرف روزانه

LT= فاصله زمانی بین سفارش خرید و تحویل دارو

SS = کف موجودی

در مدلهای ایده ال دارویی ، بر اساس یک برنامه برنامه مشخص محموله دارویی سر موعد مقرر تحویل شده ، مقدار سفارش داده شده کاملاً تحویل شده و موجودی انبار به سرعت و سطح حداکثری که در زمان شروع کار بود بر می گردد . Sock که با آن کار می شود (WS) می تواند از صفر تا کل مقدار سفارش داده شده متغیر باشد اما در کل می توان آن را بیانگر میزان رضایت ارباب رجوع در دریافت داروی مورد نیاز خود قلمداد نمود . درمدلهای ایده ال میانگین WS در حقیقت نقطه میانی مقدار سفارش داده شده خواهد بود .

QOWSA=

QO : مقدار سفارش داده شده

WSA: میانگین Stock که با آن کار می شود .

برای کم کردن متوسط موجودی انبار و در نتیجه کاستن از هزینه ها یا باید WS و کف موجودی همزمان کاهش یابد یا آنکه هر کدام به تنهایی زمانی که دارو با سرعت ثابتی مصرف می شود منحنی به شکل ثابتی افت دارد . سفارشهای انبوه غیر منظم منجر به افزایش موجودی انبار می شود که با انجام سفارشهای متعدد با حجم کم می توان WS را کم کرد . توجه داشته باشید کاهش کف موجودی به منظور کاستن از هزینه های انبار دارو هرچند امکانپذیر است اما با افزایش احتمال اتمام موجودی و بروز بحران دارویی همراه است . در کنترل مطلوب دارو ، سه جزء اصلی را باید لحاظ کرد :

الف ) کف موجودی ، چه میزان از Stock را باید به صورت رزرو نگهداشت تا احتمال اتمام دارو و بروز بحران دارویی کاست .

ب ) دفعات سفارش مجدد ، فواصل زمانی که بین دو سفارش متوالی خرید یک کالا وجود دارد .

ج ) مقدار سفارش خرید مجدد ، تعداد واحد از داروی خاص در هر بار سفارش است .

در نمای بالا منحنی های مصرف با فواصل مختلف سفارش دارو آمده است . آنگونه که مشاهده
می شود با کاهش فواصل سفارش خرید ، موجودی انبار در هر لحظه کمتر شده و در نتیجه هزینه ها کاهش می یابد .

حداقل و حداکثر موجودی

حداقل موجودی را می توان معادل نقطه سفارش قلمداد کرد که با همان فرمول نقطه سفارش دارو محاسبه می شود .

Smin = (LT    CA) + SS

در عرض حداکثر موجودی یا Stock هدف را می توان با جمع حداقل موجودی با حاصلضرب زمان فراهم آوری در متوسط مصرف ماهیانه بدست آورد .

Smax = Smin + ( PP   CA)

CA = میانگین مصرف ماهیانه

PP = زمانی که تا صدور سفارش خرید بعدی طی می شود .

مثال : مدت LT برای کپسول تتراسیکلین دو ماه و میانگین مصرف ماهیانه ۱۰۰۰ عدد بوده و کف موجودی ۲۰۰۰ کپسول است . برای یک دوره ۶ ماهه حداقل و حداکثر موجودی چقدر باید باشد؟

کپسولSmin = ( 2   ۱۰۰۰) + ۲۰۰۰ = ۴۰۰۰

کپسولSmax = 4000 + (6    ۱۰۰۰) = ۱۰۰۰۰

سوالی که پیش می آید این است « حالا که با رجوع به آمار متوجه شدیم نیاز به سفارش جدید دارو داریم ، میزان سفارش چقدر باشد ؟ »

معمولاً میزان سفارش را به این صورت محاسبه می کنند :

Qo= (Smax +SB) – (S1+SO)

Smax: حداکثر موجودی

SB : میزان Stock که باید تحویل مراکز سطح پایینتر ( مراکز اقماری انبار دارو ) شده با میزان بدهی به سایر مراکز

S1 : Stock در حال مصرف

SO : میزان Stock که سافرش آن داده شده اما هنوز تحویل نشده است .

در مثال بالا فرض کنید ۳۰۰۰ کپسول تتراسیکلین در انبار موجود بوده و سفارش ۲۰۰۰ عدد دیگر داده شده است . از آنجائیکه هیچ بدهی برای تحویل کپسول تتراسیکلین نداریم ، میزان سفارش به این صورت خواهد بود .

QO=(10000+0) – (۳۰۰۰-۲۰۰۰) = ۵۰۰۰

چنانچه Stock هدف قبلاً تعیین نشده اما میانگین مصرف ماهیانه را داریم فرمول به این صورت در خواهد آمد :

QO=CA (LT PP)+ SS-(S1+SO)

CA= میانگین مصرف ماهیانه

LT = مدت زمانی که بین انجام سفارش و تحویل دارو وجود دارد

PP= دوره زمانی که طی آن باید سفارش خرید داد

SS = کف موجودی

S1 = Stock در حال مصرف

SO= میزان Stock سفارشی که هنوز تحویل نشده

برای مثال در یک اپیدمی و با موجودی تتراسیکلین صفر است و ۲۰۰۰ کپسول نیز بدهی به سایر مراکز داریم . LT برای شرکت تهیه کننده دوماه و میانگین مصرف ماهیانه ۱۰۰۰ کپسول است . کف موجودی ۲۰۰۰ عدد محاسبه شده و سفارش برای یک مدت ۶ ماهه باید انجام شود .

QO=1000   (۲   ۶)+۲۰۰۰+۲۰۰۰ – (۰+۳۰۰۰) = ۹۰۰۰

مدیریت اقتصاد داروخانه

در مدیریت داروخانه توجه به مسائل اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است . در این حیطه میزان سفارشات و فواصل سفارش دو اصل است که باید بعنوان یک کار مدیریتی ، با محاسبه دقیق به آن اقدام نمود .

میزان سفارش با توجه به عوامل اقتصادی را به این طریق محاسبه می کنیم :

برای مثال مصرف سالیانه سرم دکستروز ۲۵۰۰۰ عدد و افزایش قیمت معمول ۲ دلار در سال است . افزایش هزینه سفارش برای یک سال ۷۰% و درصد متوسط هزینه های داروی موجود در انبار ۴۰% است . میزان سفارش برای سال بعد :

بنابراین باید ۶۵/۲۰۹۱ عدد سرم دکستروز سفارش داد . قبل از ورود به بحث دیگری ، لازم به یادآوری است که با تغییر فاکتورهای مختلف میزان سفارش تغییر خواهد کرد . برای مثال اگر افزایش قیمت اقلام ۲/۰ دلار باشد EOQ به ۳۸/۶۶۱۴ و اگر قیمت ۲۰ دلار باشد EOQ عدد سرم خواهد رسید .

فواصل سفارش در مدیریت اقتصادی به این صورت محاسبه می شود :

در مثال بالا باید EOQ برای ۶۵/۲۰۹۱ عدد سرم به این صورت درخواهد آمد :

یعنی فواصل سفارش تقریباً هر ۰۸۴/۰ سال باید باشد .

الگوهای متفاوت سفارش و خرید دارو

با سه روش مختلف می توان فواصل سفارش دارو را تعیین نمود :

۱) خرید سالیانه ۲) خرید براساس جدول بندی در طی سال     ۳) خرید مداوم

خرید سالیانه

در این روش سفارش برای خرید تمام اقلام دارویی و تنها یکبار در سال انجام می شود . میزان سفارش انبوه بوده و با تعیین میزان کمی سفارش از یک روش رقابتی دقیق برای معامله ؛ تا جای امکان حداکثر ؛ اقلام استفاده می شود . ممکن است در زمان عقد قرارداد با شرکت دارویی ، آنها تقبل کنند میزان سفارشی را طی چند مرحله تحویل نمایند تا مشکل انبار ، شرایط نگهداری و یا مشکلات امنیتی نداشته باشیم . مزایای خرید سالیانه به قرار زیر است :

– تنظیم مالی و عواملی که ممکن است به برگزیده شدن یک شرکت منجر شود .

– یکبار خرید آسانتر از خریدهای متعدد است . البته باید تواناییها و اطلاعات کافی افراد دخیل در خرید دارو را مد نظر داشت .

– با خرید انبوه دارو اغلب قیمت هر واحد دارو کم می شود . این عامل بخصوص در مواقعی که تورم روز به روز بیشتر می شود عامل مهمی خواهد بود . در چنین مواردی بهتر است منابع مالی را با مقادیر اندک و گردش سریع به بازار وارد کرد .

–       جبر و تمایل عوامل درونی برای ادامه خرید به شکل سالیانه است .

معایب خرید سالیانه :

– مصرف حقیقی اغلب متفاوت از تخمین میزان سالیانه است که این امر می تواند به کمبود یا تجمع دارو در انبار ، انجام سفارشهای اورژانسی پرهزینه برای مقابله با نبود دارو و یا انقضای دارو در انبار در نتیجه کثرت موجودی منجر شود .

– میانگین سطح موجودی انبار و هزینه های مربوط به فهرست برداری و انبار داروی در این روش بالاست .

– شرکت که برنده مناقصه می شود ، ممکن است در تحویل کامل دارو مشکل داشته باشد.

– در صورت عدم تحویل منقسم دارو ، نیاز به فضای بیشتری برای انبار دارو وجود دارد .

– تأمین اعتبار برای خرید دارو به شکل سالیانه ، بخصوص در مواقعی که بازار راکد است سخت تر است .

–       حجم کاری در واحد خرید و انبار در طی سال غیر یکسان خواهد بود.

خرید براساس جدول بندی

یک روش دوره ای است که در آن سفارشات عادی فقط در فواصل زمانی مشخص ( برای مثال ماهیانه ، هر سه ماه ، هر ۶ ماه و غیره ) انجام گرفته و در صورت لزوم در فواصل بین آن نیز سفارش خرید داده می شود . یک راه برای انجام این روش آن است که یک دارو یا گروه دارویی را از یک شرکت در فواصل زمانی مشخص و گروه دارویی دیگر را در فواصل زمانی دیگر از شرکت متفاوت خرید می کنند . به این صورت حجم کاری خرید دارو و امور وابسته به آن در تمام طول سال پخش شده و در ضمن سافرش کوچک خواهد بود . بر اساس طبقه بندی ABC می توان فواصل سفارش را تنظیم کرد . به این صورت که اقلامی که بیشتر نسخه شده و گرانترند را در دفعات بیشتر و سایر اقلام را در دفعات کمتر سفارش می دهند .

مزایای خرید بر اساس جدول بندی

–       میزان سفارش بیشتر بر اساس محاسبات است نه یک مقدار ثابت

– منابع محلی ممکن است این نوع سفارش را ترجیح دهند زیرا تقاضا در طی تمام سال ارائه می شود .

–       نسبت به خرید سالیانه ، هزینه های انبار داری کمتر است .

– در خرید عمده دارو به شکل دوره ای نسبت به خرید سالیانه به انبار کوچکتری احتیاج داریم .

– اقلام با میزان متغیر تقاضا را می توان در دفعات بیشتر و در مقادیر متفاوت خرید . در نتیجه احتمال تجمع دارو در انبار و افزایش هزینه های ناشی از سافرش اورژانسی کاهش می یابد .

– واحد تهیه دارو ، بهتر و سریعتر می تواند از بودجه های اندک دارویی استفاده کند .

–       در بیشتر کشورها خرید به شکل دوره ای با نتایج بهتری همراه است .

معایب خرید بر اساس جدول بندی :

– چنانچه سفارشات در طی سال مالی دیر فرستاده شود ، سیکل خردی تا پایان سال تکمیل نخواهد شد .

– بستن قراردادهای مجزا برای هر یک از سفارشات دارویی ، باعث افزایش هزینه های خرید می شود .

– چنانچه تغییر فاحشی در الگوی مصرف ماهیان دیده شود ، انجام سفارش به شکل خرید مداوم ارجح است .

– مهمترین وسیله برای اداره کردن سیستم سفارش ، وجود سیستم اطلاع رسانی است که بتوان اطلاعات قابل اعتمادی در مورد میزان مصرف ، مقدار Stock و سفارشهایی که به شکل کامل تحویل نشده ، چگونگی انجام و پشتیبانی مالی از خرید را بدست بدهد .

خرید مداوم

در این روش هرگاه میزان موجودی به کمتر از حد معینی برسد سفارش خرید داده می شود . این سیستم سفارش با سفارش مقادیر ثابت دارو همخوانی ندارد . این روش معمولاً در ممالک صنعتی که مدت LT در آنجا یک تا دو روز است کارآیی دارد . چنانچه LT نامعین باشد ، کف موجودی را باید آنقدر بالا آورد تا احتمال اتمام دارو و بروز بحران دارویی ممکن نباشد و این حالت با افزایش هزینه ها همراه است .

مزایا:

–       امکان پاسخ سریع به تغییرات ناگهانی در مقدار مصرف دارو

–       کم شدن هزینه های انبار داری

معایب :

–       امکانپذیر نبودن اجرا در صورت متغییر بودن LT و میزان مصرف

–       امکانپذیر نبودن اجرا در صورت عدم تحویل دارو به شکل قوی

–       افزایش هزینه های مربوط به سفارش مکرر دارو

–       نیاز به گزارشات دقیق و به روز در مورد موجودی انبار

–       نیاز به دسترسی سریع به منابع مالی

الگوهای مختلط سفارش و خرید دارو

هرچند انتخاب یک الگوی خرید و اجرای آن راحت تر است اما راه حل مقرون به صرفه ای نیست . بر این اساس بهتر است برخی داروها ؛ برای مثال داروهایی که کمبود آنها با مشکلات اساسی همراه بوده یا داروهایی که قیمت پایین و بندرت نسخه می شود ؛ را به شکل سالیانه سفارش داد . سایر داروهایی را که در نسخ ، با تعداد کمتر نسخه شده اما مراجعه برای آن همیشگی است را بر اساس الگوی سفارش و مطبق جدول بندی تهیه شود . داروهایی را که به تعداد زیاد نسخه شده و قیمت بالایی دارند ،‌ در صورت امکان به شکل مداوم سفارش داده شود . از آنالیز ABC می توان برای مطالعه اثرات تغییر در دفعات سفارش اقلام دارویی مختلف استفاده کرد . در جدول زیر متوسط LT نه ماهه بوده است .

سطح خدمات ( به هزار دلار )

طبقه بندی دارو و فواصل سفارش

۸۵%

۹۰%

۹۵%

۹۸%

۹۹%

۷,۳۹۴

۷,۳۹۴

۸,۲۰۴

۹,۷۳۰

۱۰,۸۰۱

Pattern A

12 ماه A drugs –

۱۲ ماه B drugs –

۱۲ ماه C drugs –

۴,۶۰۶

۵,۲۱۷

۶,۹۰۲

۷,۷۵۰

۸,۷۶۶

Pattern B

6 ماه A drugs –

۱۲ ماه B drugs –

۱۲ ماه C drugs –

۴,۰۵۶

۴,۷۸۸

۵,۹۲۷

۷,۳۶۰

۸,۳۶۵

Pattern C

6 ماه A drugs –

۶ ماه B drugs –

۱۲ ماه C drugs –

۳,۶۹۷

۴,۵۰۷

۵,۶۶۱

۷,۱۰۴

۸,۱۰۳

Pattern D

6 ماه A drugs –

۶ ماه B drugs –

۶ ماه C drugs –

۳,۷۳۸

۴,۳۹۲

۵,۴۷۶

۶,۸۶۲

۷,۸۲۰

Pattern E

4 ماه A drugs –

۶ ماه B drugs –

۱۲ ماه C drugs –

۳,۷۳۸

۴,۳۹۲

۵,۴۷۶

۹,۷۳۰

۱,۸۰۱

Pattern F

4 ماه A drugs –

۴ ماه B drugs –

۴ ماه C drugs –

در جدول بالا ، ارتباط بین میانگین فواصل سفارش و میانگین موجودی انبار برایاقلام گروههای A,B,C را بدست می دهد ( LT متوسط ۹ ماهه فرض شده است ) توجه داشته باشید علیرغم تفاوت در متوسط موجودی ، لازم است سطح خدمات در حد ۹۵% حفظ شود . با تغییر دفعات سفارش داروهای کلاس A به جای سالیانه به هر ۶ ماه یکبار و در نتیجه تغییر میزان داروی سفارش داده شده بجای مقدار مورد نیاز برای کل سال به نیاز ۶ ماهه ، هزینه های انبار داری تقریباً نصف شده در حالیکه سطح خدمات ثابت می ماند . توجه داشته باشید این تغییر نباید موجب افزایش هزینه های خرید تا یک حد قابل قبول گردد .

سیستم ABC/FS روشی است که به کمک آن اقلام دارویی کلاس ABC را به دو دسته با گردش سریع و با گردش کند تقسیم می کنند . می توان دسته بندی داروهای حیاتی ماند V و غیر ضروری N را با دسته بندی ABC/FS ترکیب نمود . برای مثال اقلام دارویی کلاس A گردش کند که حیاتی بوده (ASV) نسبت به اقلام کلاس A گردش سریع غیر ضروری (AFN) باید کف موجودی بالاتری داشته باشند یا آنکه داروهای کلاس AFN را می توان به شکل موردی سفارش داد یا اقلام کلاس C با گردش کند غیر ضروری (CSN) را نباید بصورت Stock نگهداری کرد .

داروخانه های بیمارستانی

این داروخانه ها اغلب تنها وظیفه تأمین داروی بیمارستان را بر عهده دارند . هرچند الگوی انبارداری و سفارش دارو در هر دو نوع داروخانه ( بیمارستانی – غیر بیمارستانی ) ثابت است ، با این وجود تعداد موارد بستری بخصوص در بخشهایی که بیماران به شکل اختیاری elective بستری می شوند ، در ماههای مختلف متفاوت است . بر این اساس در محرم و رمضان ( سال قمری) و یا فروردین و اردیبهشت ( سال شمسی ) کمترین تعداد بستری را داشته ، لذا میانگین ماهیانه داروی مصرف می تواند کاملاً متغییر و غیر قابل استناد باشد . چنانچه بخواهیم میانگین مصرف ماهیانه داروهای مصرفی بخش مشخصی را محاسبه کنیم از این فرمول استفاده می شود :

جمع کل تعداد دوز داروهای order شده از روز اول تا آخر ماه برای کلیه بیماران بستری

N=

تعداد روزهای ماه

و میانگین مصرف سالیانه داروی مصرف در هر بخش را به این صورت محاسبه کنیم :

جمع کلی میانگین دوزهای دارویی در هر ماه

N=

12

خلاصه کلام ، میزان سفارش باید به حدی باشد که به همراه مقدار کف موجودی بتواند تا زمان تحویل سفارش ، نیازها را بپوشاند .

تهیه کننده :  دکتر حسین خاکباز

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید