دریافت فایل

دانلود كتب و نرم افزار دارويي

منوی اصلی

بخش های اصلی سایت

دسته بندی ها

لیست موضوعات سایت

مطالب پربازدید

لیست مطالب براساس بازدید

لینک همکاران

ثبت لینک سایت شما

اطلاعات آماری

آمار بازدیدها ، آنلاین ها و ...

 • افراد آنلاین : 5
 • ورودی گوگل امروز : 0
 • تعداد کل مطالب : 2366
 • تبادل لینک با : 116 سایت
 • بازدید امروز : 423
 • بازدید دیروز : 1155
 • بازدید این هفته : 4310
 • بازدید این ماه : 20695
 • بازدید کل : 68208
 • تعداد نظرات :
 • ارسال روزانه :
 • نظرات روزانه :

الف ) محیط نسخه پیچی

با توجه به آنکه داروها مصرف داخلی Intercilly دارند ، باید در محیط نسخه پیچی یکسری اصول را رعایت نمود تا دارو فاقد هر نوع آلودگی و به بهترین شکل ممکن به دست بیمار رسیده و انکان نگهداری آن برای بیمار فراهم باشد . ( شکل ۲)

لازم به ذکر است که لفظ « محیط» در اینجا کلیه افراد ، محیط فیزیکی ، قفسه بندی ، انبار دارویی و لوازم بسته بندی دارو را شامل می شود .

افرادی که نسخه پیچی می کنند بایستی خود تمیز بوده ، بهداشت فردی را رعایت نموده و لباس تمیز ( روپوش سفید ) بپوشند . محیط فیزیکی باید عاری از هرگونه گرد و غبار بوده و در ضمن به صورتی طراحی شده باشد که مسئول فنی دسترسی لازم را جهت ارائه توصیه های مورد نظر داشته باشد . تأکید می کنیم دسترسی فراهم باشد نه آنکه کاملاً کنار بیمار باشد و منظور از آن محدود شدن و بسته بودن فضای نسخه پیچی است . گردگیری و تمیز کردن محیط نسخه پیچی با تمیز کردن قفسه های دارویی به شکل دوره ای و تمیز کردن کف داروخانه به شکل روزانه ، چک کردن ، تمیز کردن و در صورت لزوم ذوب کردن برفک یخچال طبق یک برنامه معین به خوبی و به شکل مداوم انجام گیرد . ترک ها و درزهای موجود را ، بخصوص اگر چسبناک و شیرین بوده و موجب جلب پشه و سایر حشرات شده باشد ، باید تمیز گردد . غذا و آشامیدنیهای پرسنل را باید خارج از محل نسخه پیچی نگه داشته و در ضمن از یخچال داروخانه تنها برای نگهداری اقلام دارویی استفاده کرد . از شمارش دستی داروهایی که به صورت فله موجود هستند جدداً اجتناب گردیده و در صورت استفاده از وسایل مخصوص شمارش ؛ مثلاً قرص شمار سه گوشه و یا سینی شمارش ( شکل شماره ۳) ؛ آن ظرف و سطوح را بلافاصله بعد از هر بار استفاده تمیز نمود .

انجام این کار برای این توصیه می شود که معمولاًقرصها غیر پوشش دار در تماس با سطوح مختلف از خود یک لایه غیر قابل رویت به جا می گذارند که به راحتی می تواند با سایر قرص و کپسولهایی که با همان وسیله شمارش شده اند منتقال گردیده و ایجاد Cross-Contamination نماید . فرض کنیم این لایه به جا مانده آسپرین و یا پنی سیلین باشد که شخص به آن حساسیت دارد . در آن صورت چه اتفاق خواهد افتاد ؟ شکی نیست جان بیمار به علت شوک آنافیلاکتیک در معرض خطر جدی خواهد بود . بنابراین بازهم تأکید می کنیم در بنامه گردگیری و تمیز کردن داروخانه ،‌تمیز کردن این قبیل سطوح یا وسایل حتماً گنجانده شود . بر اساس دستورالعملهای WHO برای شمارش قرص و کپسولهایی که به صورت فله هستند یکی از روشهای زیر باید به کار برده شود :

۱-استفاده از قرص شمار سه گوشه و یا سینی مخصوص شمارش قرص

۲-استفاده از یک تکه تمیز و یا کارد تمیز( شکل شماره ۴)

۳-استفاده از درب همان ظرف قرص

۴-استفاده از هر سطح تمیز عاری از گرد و غباری

فضای محیط نسخه پیچی باید به صورتی باشد که نسخه پیچ امکان حرکت راحت را دشاته باشد . امان این فضا نبایست آنقدر هم وسیع باشد که در مراحل نسخه پیچی اختلال کرده و از کارآیی افراد بکاهد . قوطیها و ظروف Stock را بهتر است در زیر قوطیهای مصرفی قرار داده و در ضمن تا زمانی که داروی موجود در یک قوطی تمام نشده قوطی دیگری را باز نکرد . چیدن دارو در قفسه های قسمت نسخه پیچی باید از نظم مشخص ( شکل دارو یا فهرست الفبایی و یا خواص فارماکولوژی و غیره ) پیروی کند . تمام قوطیها و ظروف Stock باید به دقت و وضوح کامل از نظر نام دارو ، شرکت سازنده و تاریخ انقضاء برچسب زنی شوند . علاوه بر آن باید سیستم چرخشی را بر اساس تاریخ تولید / تاریخ انقضاء در مورد داروهای موجود در قفسه اعمال نمود تا تاریخ مصرف دارو در داروخانه منقضی نشود . در مورد اقلامی که تاریخ تولید ندارند ، می توان براساس تاریخ ورود به داروخانه و براساس سیستم FIFO اقدام نمود . به منظور حفظ کیفیت داروها شرایط محیطی محل نسخه پیچی را از نظر عواملی چون دما ، نور و رطوبت به شکل مرتب کنترل نمایید . در ضمن داروهایی که بیشتر تجویز می شوند را در جایی قرار دهید که امکان دستری به آن به راحتی امکانپذیر باشد . در صورتی که تعداد مراجعین برای یک داروی خاص ( مثل قرص فروس سولفات ) بیش از حد است در مواقع آزاد به تعداد تقریبی فروش روزانه داروخانه ، بسته های این دارو را تهیه و از قبل آماده نگهدارید . این کار باعث تسریع در مراحل تحویل دارو می گرددد. توجه داشته باشید که تعداد داروهای موجود در هر بسته ها باید به صورت مضربی از تعداد تجویزی در اکثر نسخ باشد ( مثلاً برای قرص فروس سولفات که معمولاً نسخ برای یکماه و با دستور مصرف روزی یک عدد است ،‌ تعداد داروی هر بسته باید ترجیحاً ۳۰ عدد باشد .)

ب ) فرد نسخه پیچ

منظور از نسخه پیچ Dispenser ، دکتر داروساز و یا تکنسین دارویی است که تحصیلات و دانش متناسب با کار محوله خود را دارد . البته در هر داروخانه از پرسنل کمکی هم استفاده می شود . این پرسنل باید یک دوره آموزش عملی کوتاه مدت را دریافت کرده و تنها پروتکلهای مکتوب ارائه شده را اجرا کنند . اما از آنجایی که نسخه پیچی در نگاه اول یک کار ساده به نظر می آید . این امر اغلب به کسانی محول می شود که هیچ گار دیگری از آنان بر نمی آید و آنها نیز این کار را بدون هیچ آموزش و بدون هیچ نظارتی انجام می دهند !!! کمک نسخه پیچ علاوه بر خواندن ، نوشتن و شمردن باید دارای خصوصیات و مهارتهای زیر نیز باشد .

· داشتن اطلاعات کلی در مورد اقلام دارویی ( موارد معمول مصرف ، دوزاژ معمول تجویز ، روش صحیح مصرف ، شایعترین عوارض جانبی دارو ، مهمترین تداخلات دارو با سایر داروها و با غذا ، شرایط نگهداری و … )

·        دارا بودن دانش ریاضی و قدرت محاسبه

·        توانایی بر ارزیابی کیفیت داروها

·        داشتن اشتهار به پاکیزگی ، دقت و صداقت

·        توانایی برقراری ارتباط با بیمار

تعیین سطح آموزشی ، بر اساس تعداد و نوع اقلام دارویی که توسط نسخه پیچ رائه می گردد متغیر خواهد بود . بنابراین فرد کمک نسخه پیچ باید بر پایه اطلاعات قبلی خود ، دوره آموزشی لازم را طی کند . در ضمن علیرغم گذراندن دوره های نظری و عملی توصیه اکید می شود که کمک نسخه پیچ تنها در صورتی می تواند در داروخانه فعالیت کند که تحت نظارت دکتر داروساز و یا تکنسین دارویی مربوطه باشد .

مراحل نسخه پیچی

همانگونه که قبلاً ذکر شد این مراحل شامل هفت قسمت است که در هر قسمت ، نکات و شرایط خاصی را باید مراعات نمود .

مرحله اول ( پذیرش نسخ ) : با توجه به آنکه مراجعه کنندگان به داروخانه اغلب دچار اضطراب ناشی از بیماری خود یا نزدیکانشان هستند باید سعی نمود با گشاده رویی با آنها برخورد نمود و قبل از هر چیز نام توشته شده بر روی نسخه را به تأیید مراجعه کننده رساند . این کار به منظور اطمینان از عدم اشتباه در تحویل نسخه در محل مطب پزشک و یا سایر داروخانه ها صورت می پذیرد . سایر مشخصات کلی نسخه ( شامل مشخصات سرنسخه، متن نسخه و مهر و امضای پایان نسخه ) نیز باید چک شود.

مرحله دوم ( تفسیر و فهم نسخه ) : در این مرحله فهم و تفسیر نسخه باید توسط کسی صورت گیرد که دارای تواناییهای زیر باشد.

·        بتواند خط پزشک را بخواند .

·        بتواند هر نوع اختصار نویسی تجویزکنندگان را تفسیر کند .

· بتواند تشخیص دهد دوز تجویزی براساس شرایط سن و جنس بیمار مناسب است .

·        بتواند دوز صحیح مصرفی را محاسبه کند

·        بتوند تداخلات احتمالی دارو – دارو را تعیین کند .

در مواردی که نسخه خوانا نبوده و یا داروی تجویزی با معیارهای معمول نمی خواند ، این مساله اول به مسئول فنی داروخانه گزارش شود . زیرا گاه بر اساس نیاز ، مثلاً داروی هورمونی زنانه برای مرد تجویز شده یا همزمان دو داروی کم کاری و پرکاری تیروئید تجویز می شود و یا قرص لوامیزول را به منظور افزایش مقاومت بدن در برابر عفونتهای ویروسی به کار می برد. بازگو کردن تفسیر اشتباه بر روی نسخه می تواند باعث سلب اعتماد بیمار از پزشک و ایجاد مسائل قضایی و حقوقی برای داروخانه گردد. در چنین مواردی بهتر است توسط مسئول فنی با پزشک معالج تماس گرفته شده و رفع ابهام گردد.

– بیماری با نسخه پزشک متخصص غدد مراجعه کرده . به علت خوانا نبودن نسخه و با توجه به توضیحی که بیمار می دهد ( ناراحتی معده و لاغر شدن )کمک نسخه پیچ ۳۰۰ عدد قرص مترونیدازول را برای تحویل به بیمار آمده می کند . مسئول فنی در زمان ارائه توصیه متوجه موضوع شده و پس از تماس با پزشک معالج ، داروی متی مازول تحویل می شود .

Be Sociable, Share!
ارسال نظر
یک آواتار انتخاب کنید !

مشارکت علمی در سایت

روی تصویر کلیک کنید

فرصت های شغلی

کاریابی ابن سینا

نظرسنجی

لطفا حمایت کنید